Recenzja książki "Playbook. Podręcznik podrywu"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
13 lutego 2013

Playbook. Podręcznik podrywu to druga, obok Kodeksu Bracholi, książka napisana przez Matta Kuhna, której autorstwo świadomie przypisano Barneyowi Stinsonowi, postaci fikcyjnej – jednemu z bohaterów serialu How I Met Your Mother (w polskiej wersji Jak poznałem waszą matkę). W rolę Stinsona wcielił się Neil Patrick Harris.
 
Serialowy Barney to playboy i wytrawny podrywacz, który z uwodzenia pięknych kobiet uczynił swego rodzaju sztukę. W jednym z odcinków przyjaciele bohatera odnajdują pisaną przez niego książkę – Playbook – w której znajdują się wymyślone i wypróbowane przez Stinsona sztuczki mające doprowadzić do seksu z wybraną przedstawicielką płci pięknej. Sztuczki oczywiście są absurdalne i przez to – przynajmniej po części – zabawne. Matt Kuhn, jeden ze scenarzystów serialu, wpadł na pomysł, by taki Playbook stworzyć naprawdę i pod nazwiskiem wymyślonej postaci wypuścić na rynek wydawniczy.
 
Wbrew temu, co mówi podtytuł, Playbook nie jest podręcznikiem podrywu, choć formalnie taką właśnie przyjmuje konwencję: na każdej stronie znajduje się sposób poznania kobiety, który ma tak ukierunkować znajomość, by możliwie jak najszybciej skończyła się w łóżku. Jednak żaden odbiorca nie powinien mieć złudzeń – w praktyce metody te są zbyt oderwane od rzeczywistości, by mogły zakończyć się sukcesem.
 
Playbook jest więc zwykłą rozrywkową książeczką, która ma wywołać uśmiech na twarzy czytelnika. I to koniecznie czytelnika płci męskiej, ponieważ kobiety albo poczują się urażone (choć to akurat oznaczałoby brak zrozumienia dla konwencji i jej ironicznego wydźwięku), albo w najlepszym wypadku nie znajdą w opisywanych zachowaniach powodu do śmiechu.
 
Bardziej niż Kodeks Bracholi, Playbook ułożony został z myślą o fanach serialu. W książce znajdziemy aluzje, których zrozumienie jest niemożliwe bez znajomości Jak poznałem waszą matkę (np. podryw na "płetwonurka" czy wyśmiewanie Teda). I choć w większości treść jest zupełnie jasna i czytelna nawet w oderwaniu od serialu, to tylko wyobrażenie sobie, że czytany tekst jest w istocie przekazywany odbiorcy przez Barneya Stinsona, z całym urokiem, jaki Harris włożył w ożywienie tej postaci, wywoła pełnię zamierzonego efektu.
 
Playbook wypada gorzej niż poprzedzający go Kodeks Bracholi. Mimo ciekawej tematyki, forma, jaką przyjmuje, sprawia, że szybko staje się nudny. Co prawda autor wykorzystuje wszelkie możliwości, aby dodać kolejną dozę humoru, lecz czytanie następnych jednostronicowych sposobów na przedstawienie się nieznanej kobiecie staje się najzwyczajniej nużące. Brak zainteresowania być może bierze się właśnie z tego, że te czyste imaginacje nie nadają się do realnego wykorzystania. Czytelnik przestaje więc je konkretyzować, przyjmuje je jako zwykły tekst, a przez powielanie formy rozprasza się jego uwaga.
 
Dlatego Playbook, będący krótką książką – liczy mniej niż 140 stron – możliwą do przejrzenia w jeden wieczór, nadaje się tak naprawdę do fragmentarycznej lektury na krótkich trasach miejskiej komunikacji, czy przy oczekiwaniu w długich urzędowych kolejkach. W małych dawkach jest nieszkodliwym rozweselaczem, w dużych nudzi i zniechęca.

Playbook. Podręcznik podrywu

Autor: Matt Kuhn, Barney Stinson
Tłumaczenie: Piotr Kamiński
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2012
Tytuł oryginalny: The Playbook: Suit up. Score chicks. Be awesome
Liczba stron: 172
Format: 140x195 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788363248321
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,95 zł


blog comments powered by Disqus