Recenzja książki "Mężczyzna który chciał zrozumieć kobiety"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
1 października 2012

Powieść Matta Mayewskiego "Mężczyzna który chciał zrozumieć kobiety" jest specyficzna i kierowana do specyficznego grona odbiorców. Nie definiuje go ani płeć, ani status matrymonialny. Będzie wciągająca zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, dla singli, osób w związkach i dla małżeństw. Pod warunkiem, że mają konkretne oczekiwania względem literatury, która powinna dla nich pełnić funkcję przede wszystkim rozrywkową, a na dodatek przekazywać stertę wytartych banałów i opinii ładnie bądź zabawnie brzmiących, w których, zdaniem owego grona, "coś chyba jest".

Bohaterem książki jest Jack Kotowski, który szereg swoich życiowych niepowodzeń przypisuje swej nieporadności w relacjach z kobietami (choć czemu nie miałoby być odwrotnie?). Odkrywszy świat portali randkowych, Jack wpada na pomysł translatora, który przekładać ma kwestie wypowiadane przez kobiety na język zrozumiały dla mężczyzn. W praktyce translator ten działa jak krążące w sieci "słowniki" i nie jest specjalnie oryginalnym wynalazkiem. Niemniej z powodu nowego gadżetu bohater nabiera determinacji i rozpoczyna swoją drogę do stania się randkowym guru. Wpada przy tym w stan zbliżony do uzależnienia. Czy zachwycony technologią i zachłyśnięty nowymi towarzyskimi możliwościami Jack zdoła odnaleźć prawdziwe szczęście?

Język powieści jest prosty, by nie napisać: prostacki. Zdania są pojedyncze, ich gramatyka przypomina książki kierowane do dzieci. Na tym podobieństwa się nie kończą, bo także długość poszczególnych jednostek tekstu przypomina dziecięce standardy. Co prawda rozdziały są dłuższe, ale każdy z nich podzielony jest na paragrafy, które zwykle nie przekraczają dwóch stron, często zamykając się na połowie jednej z nich. Wszystko to sprawia, że "Mężczyznę..." czyta się bardzo szybko. Pokonanie ponad 300 stron w jeden dzień nie jest tu wielkim wyzwaniem. Lektura nie sprawia żadnej trudności, ale też niczym nie zachwyca, wzrok przesuwa się po kolejnych stronach i nie znajduje żadnego punktu zaczepienia.

Powieść rozpoczyna się następująco: "Kobiety są jak samochody. Gwarancja kończy się szybciej, niż się spodziewasz, chyba że dopłacisz". I dalej utrzymana jest na podobnym poziomie, wplatając w treść aforyzmy, od których Oscar Wilde przewraca się w grobie. Jeśli jednak odpowiada ci poziom humoru promowany przez różnego rodzaju popularne portale internetowe i odnajdujesz się wśród grona czytelników opisanych na początku niniejszej recenzji, "Mężczyzna który chciał zrozumieć kobiety" może cię zadowolić.

Mężczyzna który chciał zrozumieć kobiety

Autor: Matt Mayewski
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2012
Liczba stron: 296
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788311123298
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł


blog comments powered by Disqus