Viktor Kärppä #1 - Mężczyzna o twarzy mordercy

patronat gildii
okładka
Autor: Matti Rönkä
Tłumaczenie: Sebastian Musielak

Pewien antykwariusz wynajmuje Viktora Kärppä, by ten odszukał jego zaginioną żonę Estonkę. Dobrze płatne zlecenie tylko z pozoru wydaje się proste - rozbija uporządkowane życie bohatera i stawia na jego drodze Marję, kobietę niezależną i twardo stąpającą po ziemi, która do niejasnych interesów mężczyzny odnosi się podejrzliwie. Starając się doprowadzić powierzoną mu sprawę do końca, Kärppä zostaje wbrew własnej woli wplątany w międzynarodowy narkobiznes i porachunki gangsterów z pogranicza Finlandii, Estonii i Rosji.

Mężczyzna o twarzy mordercy uplasował się w czołówce Deutscher Krimi Preis, najbardziej prestiżowego niemieckiego konkursu na powieść kryminalną. Prócz świeżości stylu jurorzy dostrzegli również polityczną świeżość książki, której akcja rozgrywa się w Helsinkach, Tallinie i w Rosji, opisując nieobecne dotąd w prozie kryminalnej fińsko-rosyjskie powiązania przestępcze.

*  *  *

"Mężczyzna o twarzy mordercy wyraźnie wybija się z mainstreamu prozy sensacyjnej. Matti Rönkä potrafi naprawdę ożywić swoich bohaterów. Język jego powieści jest prosty, jasny i bezpretensjonalny, a wątki realistyczne i fascynujące".

"Bayerischer Rundfunk"

"Rönkä zdecydowanie przewyższa swoich skandynawskich kolegów i koleżanki po fachu. Główna postać jego powieści nie jest ani bohaterem, ani człowiekiem cierpiącym na depresję. Rönkä pisze precyzyjnie i zwięźle, co rusz przyprawiając narrację humorem. [...] cudowna rozrywka".

Horst Eckert, "Focus online"

Matti Rönkä (ur. 1959) wychował się w północnej Karelii pod granicą rosyjską. Przeniósł się do Helsinek, podjął studia politologiczne i został dziennikarzem. Pracował dla wielu czasopism, dla radia i telewizji. Dziś to jedna z najłatwiej rozpoznawalnych twarzy szklanego ekranu - Rönkä jest prezenterem wiadomości w państwowej telewizji YLE TV. Ma żonę i dzieci, mieszka w Helsinkach. Jego książki ceni się szczególnie za żartobliwy język, którego krytyczne ostrze kieruje na współczesne społeczeństwo.

Jest autorem serii kryminałów o Viktorze Kärppä: Mężczyzna o twarzy mordercy (2002), Dobry brat, zły brat (2003), Przyjaciele z daleka (2005), Ojciec, syn i zły duch (2007) i zdobywcą prestiżowych nagród Szklanego Klucza i Wątku Roku, przyznawanych autorom najlepszych powieści kryminalnych. Jego debiut - Mężczyzna o twarzy mordercy - w 2008 roku zdobyła trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym niemieckim konkursie na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis.

Wydawnictwo: Czarne
Miejsce wydania: Wołowiec
Wydanie polskie: 1/2011
Seria wydawnicza: Seria ze strachem
Liczba stron: 216
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7536-233-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 31,90 złblog comments powered by Disqus