Truposz u bram...

Autor: Wojciech Kobza
3 kwietnia 2008

Wyjdźmy z dość karkołomnego założenia, że Zombie naprawdę istnieją. Co wtedy możemy powiedzieć? Że plaga truposzy może być ostatnią, jaką zobaczy rodzaj ludzki? Że zombie będą ostatnimi mieszkańcami Ziemi? By temu zapobiec, jeden z przedstawicieli naszego gatunku, imć Max Brooks, napisał poradnik, jak ustrzec się przed atakiem nieumarłych.

Książka, a właściwie kompendium wiedzy, zawiera wszelkie potrzebne informacje, których nie znajdzie się nigdzie indziej. W pierwszym rozdziale, zatytułowanym "Zombizm: Mity i Rzeczywistość", dowiadujemy się sporo na temat źródła choroby, czyli wirusa Solanum, który doprowadza do przeistoczenia się żywego człowieka w niepowstrzymaną bestię, jaką jest zombie. Otrzymujemy również informacje, jak takową chorobę odróżnić od podobnych przypadłości, często mylonych z prawdziwym zombizmem.

Drugi rozdział, "Uzbrojenie i Techniki Zwalczania", to, jak sama nazwa wskazuje, ogół informacji na temat narzędzi, którymi możemy zrobić kuku osobnikom napotkanym w świecie opanowanym już przez truposzy. Od łomu do najnowszych karabinów maszynowych, najróżniejszej maści broń biała, łuki, kusze, miotacze ognia, kamizelki kuloodporne; wszelkie techniki, a, co chyba najważniejsze, opis przydatności danego narzędzia zbrodni w walce przeciwko nieumarłym.

"Obrona", czyli trzecia część książki, to wskazówki i sugestie jak przygotować swój dom i jego okolicę, gdy nadejdzie już plaga. Jak zabezpieczyć jedzenie i wodę, jak nie dopuścić, by zombiaki przedostały się przez ogrodzenie. I najważniejsza zasada: zawsze mieć drogę odwrotu!

Ponieważ, gdy obrona już się załamie, przychodzi czas na "Ucieczkę"! Rozdział ten zawiera wszelkie wiadomości, czym, jak i gdzie zwiewać przed hordą zombie. Znajdziemy w nim dokładne opisy ucieczki w różnych środowiskach: czy w terenie górzystym uciekać doliną czy grzbietem; jak sprawy się mają na pustyni, a jak gdzie indziej; jakich środków lokomocji użyć.

Jeśli zamiast ucieczki planujemy "Atak", ten rozdział przedstawi nam informacje, które pozwolą na zwiększenie jego skuteczności. Taktyka przeciwko zombie? Oczywiście!

A gdy sprawy zajdą za daleko (epidemia III stopnia), część zatytułowana "Przeżyć w świecie żywych trupów" pomoże umościć sobie gniazdko w takim miejscu, by zombiaki nawet nie wiedziały, że tam się przed nimi kryjemy.

Na samym końcu mamy chyba najciekawszy rozdział w całej książce, "Zombie na przestrzeni dziejów", w którym znajdziemy informacje na temat wszystkich znanych i udokumentowanych przypadków spotkania przedstawicieli naszego gatunku z osobnikami już przemienionymi w żywe trupy.

Tak w skrócie wygląda podział poradnika. Trzeba przyznać, że autor bardzo dokładnie przedstawił wszelkie możliwe scenariusze tego, co spotka rodzaj ludzki, gdy umarli powstaną z grobów. Choć nie wiem, czy uznanie, że zombizm jest tylko i wyłącznie pochodzenia wirusowego, jest dobrym założeniem, skoro w niezliczonych filmach o tej tematyce źródła powstawania epidemii są liczne, jak choćby gaz, meteoryt albo kometa przelatująca w pobliżu planety. To chyba jedyny zarzut, jaki mógłbym wymierzyć w tę książkę.

Zombie survival jest napisany dla Amerykanów przez jednego z ich ziomków, co zresztą zostało zaznaczone we wstępie. Czuć to w bardzo wielu miejscach tej książki i nie każdemu może to przypaść do gustu. Podczas jej czytania wychodzą różnice kulturowe pomiędzy Polakami a mieszkańcami USA.

Lecz jeśli przymknie się oko na te dwie rzeczy, dostanie się całkiem ciekawy poradnik na wypadek ataku żywych trupów. Można się nim pochwalić w towarzystwie, a właściciel może zaskakiwać wiedzą czerpaną wprost z niego. Pozycja ta stanowi solidne źródło informacji o zombiakach, sposobach walki z nimi i wszystkim, co je otacza. Uatrakcyjnia ją dodatkowo pseudonaukowy język sprawiający, że czyta się ją jak prawdziwy podręcznik. Ponieważ tak naprawdę atak nieumarłych nie będzie miał miejsca nigdy, a ta książka to zwykły żart. Bo przecież zombie nie istnieją, prawda? Prawda?

Zombie #1 - Zombie survival

Autor: Max Brooks
Wydawnictwo: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 8/2007
Tytuł oryginalny: The Zombie Survival Guide: Complete Protection from the Living Dead
Rok wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60504-43-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 32
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus