"Nienasyceni" - recenzja książki


Masz już serdecznie dość opowieści o wampirach?
Cóż, nie ty jeden... czy może raczej – nie ty jedna, droga czytelniczko. Po Zmierzchu, kiedy rozpoczął się boom na paranormal romance, wampiry wydają się wyskakiwać nawet z naszej lodówki, zawsze nienagannie ubrane, seksowne i bogate. Podobnie uważa bohaterka Nienasyconych, Meena. Kiedy jej stacja wydała polecenie wplecenia do serialu wątku wampirycznego, nasza bohaterka niemal się załamała. Jak napisać scenariusz dla wampira?

Ale to nie jedyny problem Meeny. Spodziewany awans zwinęła jej sprzed nosa – na dodatek całkiem niesprawiedliwie – konkurentka, rachunki coraz bardziej się nawarstwiają, mieszkający z nią brat wydaje się nie mieć nawet ochoty na poszukiwanie pracy, życie uczuciowe dla niej nie istnieje... A na dodatek może przewidzieć datę i sposób śmierci każdego, kogo spotka. To nie jest dobry czas dla naszej bohaterki. Na szczęście wszystko może się zmienić – pewnego popołudnia Meena dostaje zaproszenie na przyjęcie powitalne u swojej sąsiadki, hrabiny, wyprawiane na cześć prawdziwego rumuńskiego księcia. Nie należy zapominać też o wątku kryminalnym – na Mannhatanie ktoś morduje młode dziewczęta i masakruje ich ciała. Co będzie dalej?

Powiedzmy sobie szczerze – Nienasyceni to nie literatura najwyższych lotów. Po prawdzie nawet nie aspiruje do powieści Tołstoja, Emily Brontë czy Jonathana Carrolla. Ale autorka – Meg Cabot – trzyma w rękawie niejednego asa.

Fabuła, delikatnie mówiąc, nie zachwyca. Dokładnie wiemy, kto, kiedy i w kim się zakocha, a dodatkowe wątki (wojna wampirów na przykład) wcale tego nie poprawiają – przypominają niepokojąco poziom fabularny Zmierzchu. Postaci też pozostawiają sporo do życzenia. Mamy zahukaną bohaterkę, która przy tym jest zarówno śliczna, jak i wyjątkowa pod względem charakteru. Mamy niesamowicie przystojnego, pociągającego bohatera, który okazuje się – dosłownie – nie z tego świata. Jest też "ten trzeci", który naszego wampira chce zabić, a w bohaterce z miejsca się zakochuje. Kreacje bohaterów nie zaskakują, wręcz są sztampowe i płaskie (zwłaszcza postać Alarica Wulfa, niesamowicie naiwnego i umięśnionego blond pogromcy demonów, fanatycznie wręcz walczącego ze złem w imię Watykanu). Jednak nie powinniśmy się jeszcze załamywać – Meg Cabot napisała kilkadziesiąt świetnie się sprzedających powieści i jest ku temu wyraźny powód.

Nienasyceni napisani są po prostu świetnie. Mimo kiepskiej fabuły (wampir zmieniający się w smoka, naprawdę?), oklepanych postaci i wątku wampirycznego, powieść dosłownie się połyka. Humorystyczne – zamierzone lub nie – wstawki, całkowicie odbrązowiony opis niektórych motywów niemal tradycyjnych w tego typu literaturze (na przykład łowca wampirów, który najpierw chce Meenę zmusić siłą do opowiedzenia o tajemniczym Lucienie, a później zajada się pizzą oglądając Szybkich i wściekłych z jej bratem), szybko tocząca się akcja są ogromnym plusem. Bohaterowie, chociaż – jak wspomniano wyżej – nienajlepiej skonstruowani, są sympatyczni, nie odstręczają w żaden sposób. Dodatkowo język autorki ma w sobie "to coś" – cała powieść pisana jest lekko, ciekawie, z pewnym polotem. Otwarte zakończenie nie jest też wadą – ciekawi nas to, co będzie dalej (a na rynku mamy już Nieposkromionych, drugą część powieści), ale nie musimy sięgać po kolejny tom, żeby mieć satysfakcję z lektury. Należy też dodać, że powieść nie jest zamknięta typowym rzuceniem się bohaterki w ramiona ukochanego – to także zaleta.

Nieco do życzenia pozostawia edycja wydania. Okładka jest całkiem atrakcyjna, pasuje świetnie do zawartości, jakościowo również jest tym, czego może oczekiwać czytelniczka tego typu tytułów – jednak w samym tekście znajdziemy trochę błędów, które drażnią odbiorcę. Najbardziej widoczne są literówki lub niedokładne tłumaczenia, które niestety zakłócają rytm lektury.

Czyli sprawa jest jasna – Nienasyceni to wyjątkowo przyjemna powieść z tak zwanego nurtu literatury niskiej. Sprawnie napisana, fajna w odbiorze, na pewno zapewniająca sporo rozrywki, ale nie do polecenia czytelnikom poszukującym wrażeń na wyższym poziomie estetycznym.

Nienasyceni #1 - Nienasyceni

Autor: Meg Cabot
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2010
Tytuł oryginalny: Insatiable
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 504
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324136841
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 złblog comments powered by Disqus