Kryminał „branżowy”

Autor: Zachary Zepsuty
Korekta: Bool
25 czerwca 2009

Mehmet Murat Somer, turecki pisarz i scenarzysta, skonstruował intrygujący kryminał z mocnym tłem obyczajowym. To brawurowa opowieść w całości rozgrywająca się w kolorowym, acz niebezpiecznym światku transseksualistów. Przed państwem rewelacyjna, sensacyjno-komediowa książka: „Zabójstwo Buziaczka”! Zapraszam w niebezpieczną podróż z męskim detektywem w spódnicy w roli głównej.

Doskonale pamiętam niezapomnianą scenę ze skandalicznego, opowiadającego o ekstremalnej rozwiązłości seksualnej musicalu z lat 70., „Rocky Horror Picture Show”. Niedoceniony Tim Curry, odgrywający rolę szalonego dra Frank-N-Furtera, pośród tłumu dziwaków z dumą śpiewa: „Jestem słodkim transseksualistą z planety Transseksualnej w galaktyce Transylwania”. W ten sposób demonstruje swą inność, której nie zamierza przed nikim ukrywać (w przeciwieństwie do niektórych postaci z naszego zaściankowego podwórka). Podobne podejście do życia prezentują bohaterowie „Zabójstwa Buziaczka”. Bez większych obaw pokazują swe prawdziwe „ja”. Dla nich normą jest chodzenie w damskich ciuszkach i frywolne życie. Geniusz tureckiego pisarza objawia się w tym, że po kilku stronicach dla czytelników nie ma nic niezwykłego w odbiorze tych jakże urokliwych „przebierańców”.

Turecki pisarz raczy nas wyśmienitą paletą barwnych osobowości. Obok grupy transwestytów (na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim wielka brzydula Serduszko, zabawnie kalecząca język turecki), dostajemy m.in. zakochanego w głównej bohaterce naiwnego taksówkarza Husejna, który świadomie wciąga się w niebezpieczną grę z tajemniczą organizacją „Ośmiornica”. Ciekawą postacią wydaje się także pisząca różne teksty na zamówienie Suat, która w swych dziełach poniża heteroseksualnych mężczyzn, traktując ich jak skończonych durniów.

Z główną bohaterką (oczywiście transwestytką) wędrujemy po widowiskowych ulicach Stambułu, odkrywając mroczne sekrety tej iście bajkowej mieszanki Orientu i Zachodu. Z czasem największe miasto Europy staje się coraz mniej radosne i urokliwe, a z pozoru tolerancyjni Turcy ukazują swe prawdziwe oblicze.

Książki Mehmeta Murata Somera spokojnie mogłyby zostać sfilmowane przez samego Pedro Almodovara. Stylistyka, profesjonalne podejście do tematyki gejowskiej oraz niebywała wśród reżyserów wrażliwość hiszpańskiego twórcy „Złego wychowania” najlepiej pasuje do barwnego świata i interesujących postaci przedstawionych w „Zabójstwie Buziaczka”.

Po przeczytaniu świetnie wyważonej książki pana Somera aż chciałoby się wskoczyć w damskie ciuszki i elegancko zatańczyć w jakimś ekstrawaganckim klubie. Tak na kilka minut, z czystej ciekawości..

„Zabójstwo Buziaczka” – piątka z dużym plusem. Gorąco polecam!

Hop-Cziki-Yaya #2 - Zabójstwo Buziaczka

Autor: Mehmet Murat Somer
Tłumaczenie: Anna Polat
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: Hop-Ciki-Yaya: The Kiss Murder
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 248
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-787-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus