"Opiekunka Grobów" - recenzja książki


Opiekunka Grobów, czyli śmierć niejedno ma imię

Podgatunek romansów, jakim są opowieści o miłości z wątkiem paranormalnym w tle, od kilku lat dominuje wśród najczęściej czytanych książek na świecie. Różnorodność, kilku-, a nawet kilkunastotomowe serie wydawnicze, a do tego dziesiątki autorów i autorek do wyboru sprawiają, że popularność tego odłamu rośnie z roku na rok wśród czytelniczek w każdej kategorii wiekowej. Jedną z pisarek, które królują na światowym rynku fantasy, jest Melissa Marr, twórczyni uwielbianej serii dla młodzieży zatytułowanej Wicked Lovely o mrocznym i zmysłowym świecie wróżek. Światowy sukces zachęcił ją do spróbowania swoich sił w literaturze dla dorosłych i w ten sposób powstała jej pierwsza powieść skierowana do dojrzalszych czytelniczek zatytułowana Opiekunka Grobów.

W małym, niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Z rąk nieznanego sprawcy ginie Maylene Barrow, starsza kobieta, która opiekowała się i pielęgnowała wszystkie okoliczne cmentarze. Pomimo swojej istotnej roli w społeczności i nagłej, tragicznej śmierci, szeryf nie podejmuje śledztwa, ale wraz z radą miasta uciszają sprawę i szybko organizują pogrzeb. Do miasta, po latach nieobecności przybywa przybrana wnuczka zmarłej, Rebeka, która od ośmiu lat mieszkała poza miasteczkiem i unikała powrotu do prawdziwego domu. Jednak tym razem młoda kobieta będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością, nienawistną rodziną i Byronem – swoją dawną, wielką miłością z czasów młodości.

Konfrontacja Rebeki z rzeczywistością i śmiercią ukochanej babci jest niezwykle bolesna, ale jednocześnie powrót do domu, w granice Claysville przynosi jej niezrozumiałą ulgę. Tymczasem w mieście rozpoczyna się fala zbrodni. Krwawą śmiercią giną kolejne osoby, są ranni i zaginieni, a wszystko łączy się i prowadzi do pierwszej napaści, w domu Maylene. Rebeka i Byron zaczynają odkrywać sekrety mieszkańców, by w końcu zostać postawionymi przed ostatecznym wyborem przypisanego im przeznaczenia. Ona ma przejąć rolę Opiekunki Grobów, którą była jej babcia, a Byron rolę swojego ojca, czyli Grabarza i opiekuna przypisanej mu kobiety. Wszystko to w służbie śmierci, która – jak się okazuje – jest jak najbardziej realna i dość... cielesna. Zaczyna się walka o przetrwanie miasta i uratowanie jego mieszkańców uwięzionych między życiem a ostatecznością.

Melissie Marr w Opiekunce Grobów udało się wykreować ciekawy świat przypominający swoimi zależnościami, intrygami i ograniczeniami miasteczko Twin Peaks z kultowego serialu o tej samej nazwie. Jednak zabrakło w tej opowieści czegoś, co sprawiłoby, że warto by do tego świata powrócić czy chociaż zapamiętać mijające w tle postacie. W zamian powieść serwuje zarys czegoś, czego potencjału autorka sama nie potrafiła wykorzystać. Ciekawy pomysł, jakim jest stworzenie pary opiekunów zmarłych, wyczerpuje się dość szybko i rozmywa, tworząc po prostu jedną z kolejnych historii o rodzącej się miłości, z dreszczykiem w tle. Zarówno Rebeka, jak i Byron nie mają w sobie nic wyjątkowego, nic godnego zapamiętania – po prostu są i nic poza tym. Kolejna romantyczna para, niczym niewyróżniająca się od pozostałych.

Melissa Marr ma swoje wielkie grono wielbicieli wśród czytelników literatury młodzieżowej, dla której wciąż tworzy nowe, bestsellerowe serie wydawnicze i kreuje nowe światy fantasy. Opiekunka Grobów jako jej pierwsza powieść dla dorosłych nie wnosi w zasadzie nic nowego do swojego gatunku. Potencjał fabularny również wyczerpuje się z rozdziału na rozdział, a każdy kolejny krok bohaterów jest coraz bardziej przewidywalny. Szkoda, bo mogło być naprawdę wyjątkowo, tym bardziej, że widać kontury ciekawego zamysłu początkowego autorki. Nie zmienia to jednak faktu, że Opiekunka Grobów z pewnością sprawi przyjemność wszystkim czytelniczkom szukającym porządnie napisanego romansu, z nutką horroru i paranormal fantasy w tle, które lubią ten gatunek i wiedzą, czego od niego oczekiwać.

Opiekunka Grobów

Autor: Melissa Marr
Wydawnictwo: Replika
Miejsce wydania: Zakrzewo
Wydanie polskie: 6/2013
Liczba stron: 316
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788376742243
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus