M. Bar-Zohar, N. Mishal "Nie ma zadań niewykonalnych" - recenzja książki

Autor: Patrycja "Pattyczak" Wołyńczuk
Korekta: Anna Emerald
19 stycznia 2017

Bierzmy z nich przykład!

Nie ulega wątpliwości, iż samo powstanie państwa Izrael w maju 1948 roku można uznać za ogólnoświatowy precedens. Kraj jednego narodu i wiary otoczony państwami, których obywatele wyznają całkowicie inną religię i system wartości. Jednak uwagę powinien zwrócić nie tyle fakt proklamacji Izraela, ile jego późniejsze działania mające na celu obronę suwerenności w momencie, kiedy wiele krajów na świecie albo nie uznawało jego państwowości (kraje arabskie), albo nie posiadało takich stosunków dyplomatycznych, aby w trudnych chwilach wesprzeć szeroko rozumianą pomocą.

Autorzy książki Nie ma zadań niewykonalnych opisali najbardziej śmiałe i brawurowe działania operacyjne Mosadu, Sajjeretu Matkal, Szajetetu 13, Szaldagi, Szimszona i Szin Betu. Szczegółowe przedstawienia najważniejszych bitew i walk  stoczonych w imię obrony wolności kraju zawierają nie tylko drobiazgowe deskrypcje niesamowitych operacji komandosów na terytorium nieprzyjaciela, ale także nadają zbiorowi charakteru thrillera z wybranymi elementami powieści sensacyjnych. Pozycja zawiera także wiele nieznanych dotychczas opisów akcji militarno-szpiegowskich oraz tych wydarzeń, które oficjalnie nigdy nie zaistniały.

Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego wstępu opisującego główne trendy polityczne, jakie obowiązywały w danym okresie i dotyczy to nie tylko państwowości Izraela, ale także postawy krajów Bliskiego Wschodu, Europy oraz USA wobec państwa żydowskiego. Ogromną zaletą jest umieszczenie fotografii ukazujących najważniejszych bohaterów zamieszczonych historii – pozwala to na ujrzenie w nich ludzi z krwi i kości walczących o lepszą przyszłość.

Spośród licznych opowieści warto przywołać tę o zdobyciu wzgórza amunicyjnego w Jerozolimie i odbiciu go z rąk Jordańczyków podczas wojny sześciodniowej. Zostało ono okupione ogromnymi stratami po stronie izraelskiej – z dwóch kompanii spadochroniarzy (jedna kompania liczy od 6 do 11 żołnierzy) jedynie dwóch skoczków uszło bez szwanku, reszta została ranna lub poniosła śmierć na polu bitwy. Ich działania otworzyły drogę do góry Skopus. Tamtejszy oddział żołnierzy, po odebraniu rozkazów, otoczył Stare Miasto w Jerozolimie i walczył z wrogiem do kresu wytrzymałości w myśl zasady aż "spadnie niczym dojrzały owoc". Bardzo szybko izraelskie stacje radiowe nadały słynny komunikat Mordechaja "Moty": Wzgórze świątynne jest w naszych rękach!

Oprócz przykładów stricte militarnych w Nie ma zadań niewykonalnych znajduje się także kilka historii o znaczeniu międzynarodowym. Jedną z nich jest akcja służb specjalnych o kryptonimie "Noe" z grudnia 1969 roku, która doprowadziła do wściekłości de Gaulle’a – mimo nałożonego przez Francuzów embarga, Izrael odzyskał kutry rakietowe ze stoczni w Cherbourgu we Francji. Innym przykładem jest zdobycie i przetransportowanego przez Kanał Sueski ówcześnie najlepszego radaru P-12.

Autorzy przywołują kolejne ważne momenty w dziejach obronności Izraela, które przede wszystkim pełnią funkcję symboliczną, niejako ku pokrzepieniu serc i wzmocnieniu izraelskiego ducha. Warto tu wspomnieć o bohaterskiej Pani Cohen, która w 1948 roku uratowała flagę żydowską, później w 1967 roku rozwieszoną nad murem zachodnim, lub też bitwie o Zieloną Wyspę, czyli twierdzę na Morzu Czerwonym broniącą południowego wejścia do strategicznego Kanału Sueskiego.

Najbardziej fascynujące są opisy działań komandosów Sajjeratu Matkal: odpowiadali oni za odbicie samolotu z rąk porywaczy "Czarnego Września" na lotnisku w Tel Awiwie w 1972 roku. Jednym z członków służb specjalnych był Benjamin Natanjahu – obecny premier Izraela. Z kolei w czerwcowej akcji w 1982 roku najważniejszą rolę odegrał Menachem Kraus – ortodoksyjny Żyd bez formalnego wykształcenia, który zaprogramował bezzałogowe drony lokalizujące wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych na terenie Libanu.

Zarówno autorzy, Michael Bar-Zohar oraz Nissim Mishal, jak i przewijający się na kartach politycy, dowódcy i zwykli obywatele opowiadają o historii swojej ojczyzny i walkach w jej obronie w pewien określony sposób – są bardzo dumni z Izraela.  Ich głęboki patriotyzm przejawia się nie tylko w akceptacji prawa Żydów do posiadania własnego miejsca na ziemi, ale głównie poprzez bezkompromisową postawę oraz hart ducha w trudnych dla młodego państwa czasach.

Nie ma zadań niewykonalnych to pozycja skierowana do miłośników nie tylko najnowszej historii Izraela, ale także tych, którzy interesują się procesami kształtowania państwowości niemalże od samych podstaw.  Wyrazy uznania należą się wydawnictwu Rebis, dzięki któremu polski czytelnik ma okazję skonfrontować obraz Izraela w mediach z tym, jak ukazują go współcześni historycy, dziennikarze śledczy i sami Izraelczycy.

Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych

Autor: Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 9/2016
Tytuł oryginalny: No Mission Is Impossible
Rok wydania oryginału: 2015
Seria wydawnicza: Historia
Liczba stron: 375
Format: 150x225 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 9788380620384
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus