Recenzja książki "Gone – zniknęli. Faza trzecia: kłamstwa"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Bool
21 listopada 2011

Michael Grant dał się już poznać jako solidny autor literatury młodzieżowej. W poprzednich dwóch tomach swojej sagi „Gone – zniknęli” umiejętnie stopniował napięcie, kończąc każdy  nich efektownym cliffhangerem, przez który trudno było usiedzieć w miejscu, oczekując kolejnej części.

Perdido Beach ogarnia chaos. Po pokonaniu Gaiaphage i rozwiązaniu problemu głodu pozornie nic już nie zagraża dzieciakom w niszczejącym miasteczku. Nastolatków zaczynają jednak ścigać całkiem dorosłe problemy – nietolerancja, agresja, alkoholizm. Sam i Astrid z pomocą przyjaciół usiłują zaprowadzić porządek, jednak wydaje się, że nic nie pozwoli uniknąć wojny pomiędzy „normalnymi” i „mutantami”. Co gorsza, okazuje się, że zmarli nie są tak naprawdę martwi… Wraca Drake, jeszcze bardziej agresywny i szalony niż wcześniej, usiłując zabić każdego, kto stanie na jego drodze, przede wszystkim zaś Sama. Brittany mozolnie wykopuje sicze swojego grobu. Pojawia się też tajemnicza prorokini Orsay, podobno widząca, co dzieje się za Barierą i namawiająca swoich słuchaczy do samobójstw. Społeczność Perdido Beach zaczyna dzielić się na grupy i grupki, usiłujące przetrwać często kosztem innych.

Autor ma bardzo wyraźną wizję postaci i rozwoju akcji. Po nieco kulawych początkach w pierwszym tomie udaje mu się osiągnąć naprawdę dobry poziom. Bohaterowie stają się coraz bardziej żywi i wyraziści, w trzeciej części zatracili już całą swoją disnejowską sztuczność, która raziła w pierwszym tomie. Również problemy, które pojawiają się w powieści, są coraz poważniejsze – uzależnienia, zdziczenie, desperacja, brutalność towarzyszą uwięzionym w Perdido Beach dzieciom i nastolatkom, które teraz muszą poradzić sobie z tym wszystkim bez pomocy dorosłych.

„Gone” okazuje się być naprawdę dobrą książką młodzieżową, łączącą w sobie popularny, apokaliptyczny trend, charyzmatycznych bohaterów oraz pewien wątek dydaktyczny. Dodatkowo po efektownym zakończeniu czytelnik ponownie zostaje pozostawiony z głową pełną pytań, czekając niecierpliwie na kolejny tom. Michael Grant wyraźnie nie zamierza kończyć serii zbyt szybko, odcinając się od panującej niedawno mody na trylogie – co zresztą wydaje się być coraz częstsze w seriach dla młodzieży.

„Kłamstwa” na pewno nie są lekturą dla uczniów podstawówki. To nieco zbyt dojrzała dla tak młodego odbiorcy książka, jakkolwiek dla czternastolatków już może być idealna. Nastoletni czytelnik znajdzie w niej zarówno wciągającą akcję, jak i bohaterów odpowiadających jego gustom. Ta część jest też bardziej mroczna niż poprzednie, na co rodzic czy też starsze rodzeństwo, kupujące tę powieść, musi zwrócić uwagę – treść nie będzie odpowiednia dla każdego, ale jednocześnie dorośli przeczytają ją z zainteresowaniem.

Gone - Zniknęli #3 - Faza trzecia: Kłamstwa

Autor: Michael Grant
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2010
Tytuł oryginalny: Gone: Lies
Liczba stron: 500
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-76-86-021-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus