Recenzja książki "Sekret Prawa Przyciągania"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
30 września 2012

Na początku swej książki "Sekret Prawa Przyciągania" Michael J. Losier zapewnia, że metoda, którą zamierza opisać, nie ma nic wspólnego z New Age. Kłamie. Nie tylko samo Prawo Przyciągania trąci New Age’em, ale cały sposób, w jaki jest ono wykładane, wpisuje się dobrze w język wykształcony przez New Age.

Czym jest Prawo Przyciągania? To prosta zasada, według której nasze myślenie przekłada się na rzeczywiste konsekwencje. Dobre myśli przyciągają dobre rzeczy, złe myśli - złe rzeczy. Myśląc dużo o tym, czego nie lubimy, czego nie chcemy i tak dalej, wypełniamy swoje życie niechcianymi rzeczami. Losier radzi, jak wydostać się z takich błędnych kręgów, jak negatywne myśli przekuć na pozytywne i odnaleźć w życiu to, czego pragniemy. Odnaleźć, napotkać, natrafić... byle nie zapracować.

Losier do przekazania bardzo prostej myśli używa kilku - komplikujących całą sprawę - chwytów. Próbuje między innymi unaukowić swoją teorię, odwołując się do fizyki. Zakłada, że jeśli w fizyce występuje polaryzacja, to oznacza to, że również w życiu codziennym będziemy mogli zaobserwować podobne relacje. Jednak nie wyjaśnia, w jaki sposób fizyka atomowa przekłada się na skalę życia codziennego. To i tak jest bez znaczenia, jeśli pamiętamy cokolwiek ze szkolnych lekcji fizyki, bo wtedy zapewne zwrócimy uwagę na to, że przyciągają się ładunki różnoimienne, zaś jednoimienne odpychają się, co zupełnie nie pasuje do opisywanego przez Losiera Prawa Przyciągania.

Poza tym Losier ma manierę określania prostych rzeczy skomplikowaną terminologią. Prawo Przyciągania – niech będzie, ale takie określenia jak Jasność Poprzez Kontrast, Aura Wibracji, Deklaracja Pragnienia czy Przyzwalanie (wszystkie zapisywane konsekwentnie wielką literą) wydają się być wprowadzane tylko i wyłącznie celem dodatkowego wyjaśniania oczywistości.

Największą zaletą książki jest jej ukierunkowanie na praktykę. Być może określenie jej (przez autora) mianem podręcznika jest na wyrost, lecz z pewnością jest to krótki kurs pozytywnego myślenia, który zawiera nie tylko słabo zbudowaną teorię, lecz przede wszystkim zestaw praktycznego jej wykorzystania. Czytelnik może obserwować na przykładach, jak Prawo Przyciągania działa i jak dzięki niemu przemieniać swoje nastawienie oraz sposób myślenia. Później autor zachęca do wykonania konkretnych czynności umożliwiających analogiczne przemiany w myśleniu odbiorcy. W zasadzie praktykę otrzymujemy równolegle do teorii - wraz z każdym rozdziałem.

"Sekret Prawa Przyciągania" to pozycja bardzo skromnych rozmiarów. Książka liczy 150 stron, lecz układ tekstu, duża ilość pustych miejsc, całostronicowych tytułów, komiksowych ilustracji i pustych tabel (do uzupełnienia przez czytelnika) sprawia, że faktyczny tekst nie zajmuje nawet połowy tej objętości. Dzięki temu całość przyswoić można w przeciągu dwóch godzin, może nawet krócej. To trochę mało, jak na książkę, która ma zrewolucjonizować czyjeś myślenie.

Czytelnicy zainteresowani przeformułowaniem swojego sposobu myślenia mogą być nieco zawiedzeni. Natomiast ci, którzy o Prawie Przyciągania już słyszeli i chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o jego zastosowaniu w praktyce, z pewnością nie pożałują lektury.

Sekret Prawa Przyciągania. Nauka o tym jak przyciągać więcej rzeczy których chcesz a mniej których nie chcesz

Autor: Michael J. Losier
Tłumaczenie: Małgorzata Bek, Cezary Welsyng, Katarzyna Zienkiewicz
Wydawnictwo: Illuminatio
Wydanie polskie: 1/2011
Tytuł oryginalny: Law of Attraction - The Science of Attracting More of What You Want and Less of What You Don't
Liczba stron: 152
Format: 150 x 213 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788362476305
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus