Recenzja książki "Istota człowieczeństwa"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
5 maja 2012

Michael S. Gazzaniga próbuje dotrzeć do istoty człowieczeństwa – tego, co odróżnia nas od innych gatunków, sprawia, że jesteśmy unikalni w całej mozaice fauny świata. Doszukuje się tego w najbardziej mu znanej dziedzinie – nauce o mózgu.

Oczywiście to, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi, jest samym stawianiem pytania o własną wyjątkowość. Żadne zwierzę tego nie robi. Natomiast zdolność do zadania takiego pytania i poszukiwania na nie odpowiedzi zawdzięczamy naszym mózgom. Gazzaniga pokazuje w swej książce mózg jako narzędzie wyróżniające nas na tle innych gatunków, kreśląc wielowymiarowy model tego organu. Przygląda się (pre)historycznym uwarunkowaniom, ewolucji mózgu, wpływom, jakim podlegał na przestrzeni wieków. Opisuje jego funkcjonowanie w społeczeństwie, przekładanie ewolucyjnych doświadczeń na życie we współczesnym świecie, zdolność nauki i zastępowania instynktów myśleniem racjonalnym.

Osobny akapit należy się rozdziałowi traktującemu o sztuce, czyli jak Gazzaniga tłumaczy przyjemność płynącą z m.in. czytania książek. Trudno bowiem zrozumieć ten proces – dlaczego mózg odczuwa przyjemność z czegoś, co wydawałoby się zupełnie nieproduktywne? Autor odpowiada: czytanie książek jest gimnastyką dla mózgu. Dzięki temu utrzymujemy jego sprawność oraz zdolność analizy rozwiązań alternatywnych, która bardzo przydaje się w codziennym życiu. Oczywiście dochodzi do tego typowo ujmowana nauka, którą chłoniemy także z cudzego doświadczenia w obrębie literackiej fikcji. Warto więc czytać książki.

"Istotę człowieczeństwa" warto przeczytać w szczególności, ponieważ będzie to lektura pouczająca, lecz jednocześnie przyjemna. Gazzaniga dotyka w swej publikacji wielu poważnych i trudnych tematów, ale potrafi przedstawić je w sposób jasny i zabawny. Zwłaszcza zabawny. Podejmuje metafory i analogie wywołujące skurcz przepony, a przy tym robi to z taką łatwością i lekkością, że nic z tego nie jest wtłaczane na siłę. To naukowiec bardzo charyzmatyczny, którego charyzma bierze się nie z talentu literackiego, ale z prawdziwości jego pasji.

W ostatnich fragmentach książki Gazzaniga opowiada o przyszłości. Jego relacje z osiągnięć biomedycyny wydają się być wyciągnięte z powieści futurystycznych. Kiedy uświadamiamy sobie realność modyfikacji czy to ludzkiego mózgu, czy też łańcucha DNA, otwiera się przed nami nowy horyzont, pełen nadziei i problemów. To z pewnością najbardziej kontrowersyjny fragment "Istoty człowieczeństwa".

Książka ta zasługuje na plakietkę "przyjazna czytelnikowi", bo mimo poważnych spraw jakie porusza, dostarcza frajdy z lektury, zapowiedzianej zresztą przez autora we wstępie. Wymaga skupienia i może nie jest lekturą na jeden wieczór, ale okazuje się warta poświęconego jej czasu.

Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi

Autor: Michael S. Gazzaniga
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Smak słowa
Miejsce wydania: Sopot
Wydanie polskie: 12/2011
Tytuł oryginalny: Human
Seria wydawnicza: Mistrzowie Psychologii
Liczba stron: 424
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788392823483
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,90 zł


blog comments powered by Disqus