Recenzja książki "Tajna Mapa"

Autor: Girwan
Korekta: Bool, Sylwia Włodyga
26 września 2009

Michael A. Stackpole znany jest przede wszystkim z książek osadzonych w świecie „Gwiezdnych Wojen”. „Kronika Wielkich Odkryć – Tajna Mapa” to pierwszy z tytułów jego autorstwa, z którym się zetknąłem. Czy mi się spodobał? Poczytajcie.

Wyobraźcie sobie olbrzymi, piękny świat zaludniony przez ludzi i Viruków, rasę gadopodobnych istot, które doskonale opanowały sztukę władania magią, tworząc imperium oparte na ludzkich niewolnikach. Z czasem człowiek wyzwolił się spod ich panowania i stworzył własne Cesarstwo. Jednak zadufani w swoje siły czarodzieje naszej rasy wywołali konflikt, w wyniku którego świat został spustoszony przez nadprzyrodzony kataklizm.
Mijają lata. Ocaleli, skupieni w małych księstwach ludzie starają się odbudować swoją potęgę. Na przeszkodzie jednak stoi słaba znajomość świata. I oto w Nalentyrze, jednym z dziewięciu księstw, pojawia się kartograf, Qiro Andurasi. Dzięki jego mapom kupcy wytyczają bezpieczne szlaki. Bogactwo płynie szerokim strumieniem zarówno do handlarzy, jak i autora map, który staje się najbardziej znanym człowiekiem na świecie i jednocześnie nade wszystko pilnowanym przez władcę.

Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy nadworny kartograf Nalentyru wysyła swoich dwóch wnuków w podróż. Ich zadaniem jest zebranie informacji o terenach, które nie były odwiedzane od czasu Kataklizmu. Zadanie jest o tyle trudne, że w wyniku dawnej katastrofy na ziemiach tych szaleje magia. Surowa, nieokiełznana, beż żadnej logiki, potrafi zmieniać świat. Krążą opowieści o kryształowych drzewach spływających krwią, o przenoszonych górach, o ludziach zamienianych w proch czy w potwory.

Takie realia przedstawia Stackpole. Ciekawym pomysłem wplecionym w wykreowany świat są mistycy, którzy wywodzą się od rzemieślników, wojowników, kupców itp. Poświęcając się swojej profesji osiągają mistrzostwo, w którym zespalają się ze światem poprzez intuicyjne wykorzystanie magii. Mistrzowie, oprócz doskonałego opanowania swojej sztuki, zyskują również długowieczność.

Postacie przedstawione w „Tajnej Mapie” są wyraziste. Qiro to nadpobudliwy starzec bojący się o swoje wpływy, silną ręką rządzący rodem. Moraven Tolo jest mistykiem i mistrzem miecza. To również człowiek, który przeżył wewnętrzną przemianę. Z mężczyzny rozwiązującego sprawy przy pomocy ostrza stał się szermierzem szanującym życie. Keles, wnuk patriarchy Anturasich, to spokojny młodzieniec, przeciwieństwo swojego młodszego brata Jorima, urodzonego awanturnika i podróżnika.

Duża ilość wątków przeplatających się ze sobą tworzy skomplikowaną fabułę, w której obserwujemy losy zarówno pojedynczych jednostek, jak i całych księstw. Wszystkich popycha do działania widmo nadciągającego zagrożenia. Kolejnym ciekawym pomysłem jest połączenie magii i mechanicznych urządzeń. Podczas swojej podróży Keles spotyka konstruktora, który tworzy tego typu rzeczy. Pisarz wykazuje się dużą pomysłowością, przedstawiając kolejne machiny. Doskonałą sceną jest pojedynek viruka towarzyszącego wnukowi Qira z jednym z takich magicznych urządzeń.

Łatwo zauważyć, że autor czerpie pomysły z historii. Podróż Jorima przypomina wyprawę Kolumba. Obaj poszukiwali nowej drogi, obaj wyruszyli na pokładach statków i w końcu obaj odkryli nowy ląd.

„Kronika Wielkich Odkryć – Tajna Mapa” to dowód, że Michael A. Stackpole jest pisarzem uniwersalnym. Z gatunkiem fantasy radzi sobie równie dobrze, co ze space operą. Muszę wprawdzie nadmienić, że książka jest nierówna, jednak jej koncepcja doskonale wciąga w świat, w którym magia przeplata się z mechaniką.

Wolno rozwijająca się akcja dopiero od połowy nabiera tempa, które utrzymuje się do ostatnich stron. A kiedy już do nich dotrzemy, pozostanie w nas głód nowych wrażeń.

Epoka Wielkich Odkryć #1 - Tajna Mapa

Autor: Michael A. Stackpole
Tłumaczenie: Jan Pyka
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 9/2006
Tytuł oryginalny: Age Of Discovery: A Secret Atlas
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 588
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7301-732-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 33 zł


blog comments powered by Disqus