Voodoo jakiego nie znacie

Autor: Patryk Balawender
20 lutego 2011

Gnostyckie voodoo (voudon, wudu) to system, który nawet wśród innych prądów okultystycznych jawi się jako unikalny i niezwykły. Charakterystyczną jego cechą jest osadzenie w zachodniej tradycji magicznej (gnostycyzm i hermetyzm) i połączenie jej z rdzennie haitańską metafizyką. Synkretyczna natura tego przekazu pozwala na włączanie do niego tak odległych wydawałoby się elementów, jak katolicką ezoterykę i szamanizm z tybetańskiej religii bon. Tradycja ta pozostałaby praktycznie znana tylko nielicznym, gdyby nie starania Michaela Bertiaux. Ten Amerykanin, wychowany w szkole jezuickiej, wyświęcony na diakona w kościele anglikańskim, podczas pobytu na Haiti w latach 60. zainteresował się gnostyckim voodoo. Po inicjacji w tym systemie stał się jego najważniejszym popularyzatorem na Zachodzie, a książka The Voudon Gnostic Workbook uważana jest za absolutny mus dla każdego zainteresowanego tematyką, prawdziwy wuduistyczny grimuar. Dzięki swoim publikacjom i działalności w takich organizacjach, jak Ordo Templi Orientis Antiqua czy La Coulevre Noire, Bertiaux zdobył ogromny szacunek w kręgach okultystycznych.

Kosmiczna medytacja to książka, w której na łamach 12 króciutkich rozdziałów (lekcji) Bertiaux objaśnia czytelnikom zasady metafizycznego świata. Zamieszkują go duchy, z którymi po opanowaniu odpowiednich technik można nawiązać kontakt, aby za ich pomocą rozwijać własną świadomość i poruszać się po astralnych planach. Autor w prostych słowach tłumaczy prawa, którymi rządzi się umysł, wykłada procesy myślowe ludzi oraz istot zamieszkujących odmienne od naszego światy oraz uczy podstaw medytacji i koncentracji. O ile lekcje te są w dużej mierze teoretyczne, na sam koniec Bertiaux zostawia medytacyjne praktyki zaczerpnięte z tybetańskiego bonu. Ich celem jest wykształcenie u adepta świadomego śnienia, które umożliwi mu podróżowanie po najgłębszych otchłaniach wewnętrznych światów.

Polskie wydanie książki wzbogacone jest o wprowadzenie autorstwa tłumacza i już ono same jest wystarczającym powodem do tego, by to wydawnictwo zakupić. Na tych kilku stronach Bartosz Samitowski znakomicie wykłada skróconą wersję biografii Michaela Bertiaux, genezę powstania gnostyckiego voodoo i sedno tej tradycji. Nie brak tam również ciekawostek w postaci Czarnych Templariuszy, masońskich bóstw oraz... polskiego wątku w twórczości Bertiaux, czyli wpływu, jaki na niego miała myśl Józefa-Marii Hoene-Wrońskiego, a dokładnie mówiąc stworzona przez niego filozofia achrematyczna. W książce znalazło się również miejsce na inspirowane gnostyckim voodoo energetyczne, działające żywo na wyobraźnię rysunki Moniki Cichockiej, której prace podziwiać można m.in. w wydanym przez Okulturę albumie Chaosmos.pl.

Przeciętnemu zjadaczowi chleba voodoo kojarzy się z czarną magią, ofiarami składanymi ze zwierząt oraz “żywymi trupami” - zombie. Kosmiczna medytacja to kolejny przyczynek do walki z tymi negatywnymi stereotypami i doskonały przykład na to, że system ten nie jest prymitywnym zabobonem, a żywą, uniwersalną tradycją duchową, w którą włączyć się mogą wszyscy chętni, bez względu na pochodzenie etniczne czy wyznawaną religię. Bardzo dobrze się stało, że ta książka Michaela Bertiaux ukazała się w języku polskim. Miejmy nadzieję, że po Kosmicznej medytacji przyjdzie także czas na inne.

Kosmiczna medytacja

Redakcja: Dariusz Misiuna
Autor: Michael Bertiaux
Okładka: Wojciech Benicewicz, Monika Cichocka
Tłumaczenie: Bartosz Samitowski
Ilustrator: Monika Cichocka
Wydawnictwo: Okultura
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2008
Tytuł oryginalny: Cosmic Meditation
Wydawca oryginalny: Technicians of the Sacred
Rok wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 128
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-88922-20-6
Cena z okładki: 25 zł


blog comments powered by Disqus