Harry Bosch #11 - Wydział Spraw Zamkniętych

patronat gildii
okładka
Autor: Michael Connelly

Po trzech latach przerwy emerytowany Harry Bosch wraca do pracy w Departamencie Policji Los Angeles (LAPD). Dostrzega ogromne zmiany, jakie zaszły podczas jego nieobecności. Nowy szef dokonał reorganizacji wydziału.

Harry podejmuje współpracę z Kizmin Rider; oboje zostają przydzieleni do nowej jednostki – zespołu do spraw otwartych i niewyjaśnionych. Przejmują delikatną i niebezpieczną sprawę Rebecki Verloren, 16-letniej Mulatki zamordowanej kilkanaście lat wcześniej (w 1988 roku). Detektywi są początkowo przekonani, że wątek rasistowski odgrywał dla mordercy istotną rolę. Nie widzą innych poszlak mogących ułatwić dochodzenie. Jedynym kluczowym dowodem, tzw. czystym trafieniem, okazuje się DNA zdobyte dzięki zbadaniu wycinka skóry, znalezionego na broni, którą posłużył się morderca. Mimo wszystko coś nie pasuje w tej kryminalnej układance...

Tymczasem zastępca komendanta wydziału, Irving S. Irving, cały czas obserwuje Harry`ego. Traktuje go i określa jako „bieżnikowaną oponę”, z której nie będzie już pożytku. Spodziewa się, że detektyw popełni w końcu błąd...

Wydział Spraw Zamkniętych to jedenasta powieść Michaela Connelly`ego, której bohaterem jest detektyw Hieronymus Bosch. Imię i nazwisko detektywa wywodzą się od XV-wiecznego niderlandzkiego malarza, którego „koszmarne obrazy ofiar i napastników” można pomylić ze współczesnym Los Angeles. Autor zdrobnił imię do „Harry”, ponieważ pomyślał, iż tak właśnie zwracałaby się do niego matka. Podczas pobytu pisarza w Holandii kilku dziennikarzy zwróciło mu uwagę, że powinien używać skrótu „Jerry” – „Hieronymus” to łacińska wersja angielskiego „Jerome”.

Książka The Closers otrzymała nominację do nagrody Quill Award w kategorii Mystery/ Suspense/ Thriller. Powieść natychmiast po ukazaniu się w maju 2005 roku trafiła na pierwsze miejsce bestsellerów Publishers Weekly w USA.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2005
Tytuł oryginalny: The Closers
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-153-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 zł


blog comments powered by Disqus