Historia powstania powieści "Wydział Spraw Zamkniętych"

Autor: CD Jack

Podczas ostatniej promocji kadetów policji Los Angeles Michael Connelly był gościem honorowym, zaproszonym przez prawdziwego szefa LAPD (Los Angeles Police Department), Williama J. Brattona. Gospodarz oficjalnie zachęcał pisarza, by ten z kolei zachęcił Boscha do powrotu, gdyż detektyw w ostatniej powieści („Kanał”) odszedł na emeryturę. Późniejsza wymiana e-maili między panami upewniła Connelly`ego, że taki zwrot wydarzeń jest możliwy. Realizowany jest bowiem program, dzięki któremu emerytowani policjanci mogą starać się o ponowne wstąpienie w szeregi LAPD, o ile przedłożą odpowiednie podanie w przeciągu trzech lat od chwili odejścia. Sytuacja, w jakiej znalazł się Harry na początku powieści jest więc jak najbardziej wiarygodna.

okladka Connelly zna dobrze temat, o którym pisze. Pracując jako reporter „Los Angeles Times” miał dostęp do prowadzonych w mieście śledztw. Wkrótce zorientował się, że większość detektywów, z którymi rozmawiał w czasie oględzin miejsc zbrodni, przeszło przez piekło wojny wietnamskiej. Pisarz podsumował swoje spostrzeżenia, zebrał doświadczenia i powołał do życia postać Hieronymusa Boscha, weterana z Wietnamu, w powieści „The Black Echo” (1992). Detektyw dorastał w sierocińcu, w młodości wstąpił do wojska, a później do policji. Konstruując osobowość Boscha, Connelly wyposażył go w przekonanie o tym, iż ma dar odnajdywania najgorszych ludzi na tej planecie - tych którzy odbierają życie innym. Autor rzucił mu wiele kłód pod nogi, m.in. trudne relacje z kobietami i z przełożonymi. W powieści „The Black Ice” (1993) pojawia się postać ojca Harry`ego i jego przyrodniego brata, zaś w „The Last Coyote” (1995) Bosch rozwiązuje sprawę z przeszłości – dochodzi do prawdy, kto zabił jego matkę, która była call girl z dużymi życiowymi ambicjami. W „The Trunk Music” (1997) detektyw żeni się, ale już w „Schodach Aniołów” (wyd. polskie 2000) małżonka go opuszcza. Dla Connelly`ego kluczowym momentem było napisanie powieści „Zagubiony blask” (2004), w której Harry dowiaduje się, że jest ojcem, że ma córkę. Najnowsza książka, „Wydział Spraw Zamkniętych” daje Boschowi drugą szansę, detektyw wraca do pracy w policji LAPD. Zmiana w karierze zawodowej bohatera ma źródło w losach Tima Marcii – detektywa z wydziału zabójstw w policji Hollywood, który zaoferował Connelly`emu pomoc przy powstawaniu pierwszych książek serii. „Obecnie jesteśmy dość bliskimi przyjaciółmi” – mówi autor i kontynuuje – „Podążyłem za nim, kiedy przeszedł do wydziału spraw otwartych i niewyjaśnionych. (...) Wówczas po raz pierwszy pomyślałem, że mogłoby to być dobre miejsce dla Harry`ego”.

Pisarz często kontaktował się ze współpracownikami Marcii i brał udział w zebraniach zespołu. Rozwój techniki i nauki, dotyczących zwłaszcza baz danych DNA, daktyloskopii i balistyki znacznie ułatwił pracę w rozwiązywaniu nie wyjaśnionych dotychczas spraw.

Autor, przywiązany do swego bohatera, przyznaje: „każda książka, jaką napisałem jest częścią serii, nawet jeśli Harry akurat w niej się nie pojawia. Moim celem, jako pisarza, jest zachować postać Boscha tak długo, jak będę mógł, jak długo seria będzie wartościowa i świeża.”

W roku 2005 wydano limitowaną edycję reportaży Michaela Connelly`ego, „The Crime Beat”, które powstały w czasach jego pracy dziennikarskiej. Pisarza zawsze pociągały „cold cases” – niewyjaśnione, otwarte wciąż sprawy; pisał o nich wielokrotnie, dużo miejsca poświęcając rodzinom ofiar. Detektywi bowiem zauważają „efekt fali” – wpływ popełnionego przestępstwa na losy osób najbliższych dla poszkodowanych, problem poruszany w najnowszej powieści Connelly`ego.

Obecnie Michael Connelly kończy pracę nad kolejną książką, ”The Lincoln Lawyer” (wydanie w USA w październiku 2005). Jest to thriller prawniczy, do którego ekranizacji już zostały zakupione prawa. W powieści nie występuje Harry Bosch, lecz jego przyrodni rat, Mickey Haller Jr, adwokat o dość mało etycznym podejściu do swego zawodu. Connelly zapowiada, iż obie postaci spotkają się kiedyś na kartach książki, ale jeszcze nie tej, nad którą już rozpoczął pracę.

Harry Bosch często powtarza: „Wszyscy się liczą, albo nikt się nie liczy”. Oto, co twórca tej postaci uważa za ważne: „Nie jest to sama zbrodnia, ani ten, który ją popełnił, nie jest to również rozwiązanie zagadki, ale to, co postać dowiaduje się o sobie samej / samym w ciągu rozwoju akcji.”

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawcy

Harry Bosch #11 - Wydział Spraw Zamkniętych

Autor: Michael Connelly
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2005
Tytuł oryginalny: The Closers
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-153-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 zł


blog comments powered by Disqus