Recenzja książki "Wydział Spraw Zamkniętych"

Autor: Mighal

Z reguły zagadkowe zabójstwa są przewodnim tematem książek sensacyjnych. W taki też sposób rozpoczyna się historia, którą przedstawia nam Michael Connelly. Mamy miejsce zbrodni, ofiarę, mordercę i policjantów. W tym miejscu kończą się wszelkie podobieństwa.

Główny bohater - Harry Bosch, były policjant z 25-letnim stażem, po trzech latach pobytu na emeryturze zostaje nagle przywrócony do służby. Nowy komendant Departamentu Policji w Los Angeles daje mu zadanie specjalne – sprawę zabójstwa latynoskiej nastolatki, Rebecki Verloren. Wraz ze swoją dawną partnerką, Kiz Rider, mają się zająć morderstwem popełnionym siedemnaście lat wcześniej. Mogłoby się wydawać, że czas zatarł wszystkie ślady (zaginęła część dowodów oraz materiałów) i kolejna próba rozwiązania tej zagadki będzie bezsensowna. Jednak dzięki „czystemu trafieniu” – zidentyfikowaniu próbki DNA sprzed lat – udaje się ustalić tożsamość potencjalnego sprawcy. Z punktu widzenia wydziału sprawa ma się ku końcowi, a ujęcie mordercy pozostaje jedynie kwestią czasu.

Skrupulatna analiza dowodów zgromadzonych w księdze morderstwa ujawnia jednak wiele nieścisłości, z których zaczyna się wyłaniać scenariusz zupełnie inny od oficjalnie przyjętej wersji wydarzeń. Dodatkowym impulsem do działania dla Harrego Boscha, oprócz cech charakteru, takich jak wnikliwość i upartość, jest tragedia rodziców dziewczyny. Cała ta sytuacja nie daje mu spokoju, detektyw stawia sobie za punkt honoru ujęcie prawdziwego mordercy. Nie przypuszcza, że sam może paść ofiarą własnych „zamkniętych spraw” z przeszłości.

Potencjalny czytelnik może sobie w tym miejscu pomyśleć, że po takim wstępie autor skupi się już tylko na opisywaniu kolejnych bibliotek z archiwami, a dzielni policjanici podzielą się z nami nowymi sposobami przeszukiwania ton zakurzonych papierów. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że walka z „duchami przeszłości” może być bardzo emocjonująca, tym bardziej że śledztwo zostanie otwarte praktycznie od nowa.

Pisarz umiejętnie buduje napięcie, wplatając obok głównego motywu morderstwa wiele wątków pobocznych. Tworzy wyraźny portret psychologiczny głównego bohatera – policjanta z zasadami, traktującego poważnie swoje zadanie i kierującego się twardym kodeksem moralnym. Dla kontrastu przedstawia obraz policji jako instytucji, w której pracują jednak zwykli ludzie. Funkcjonariusze, oprócz pilnowania porządku i dbania o dobro obywateli, mają także na uwadze swoje własne kariery. Trwa ciągła walka o prestiż i stanowiska, w której wykorzystuje się osobistą tragedię takich jak rodzina Verlorenów.

Widzimy, jak nierozwiązana sprawa odcisnęła swoje piętno na życiu rodziców Rebecki. Choć śmierć córki była dla nich okrutnym doświadczeniem, to jednak właśnie opieszałość policjantów doprowadziła do upadku rodziny, który tak wstrząsa Harrym.

Przeszłe i teraźniejsze wydarzenia wzajemnie się tu przenikają. Dla matki i ojca czas zatrzymał się w dniu śmierci, o czym świadczy chociażby nienaruszony pokój dziewczyny. Policja Los Angeles żyje natomiast teraźniejszością, którą reprezentują wewnętrzne rozgrywki wśród władz wydziału. Nieprzypadkowo łącznikiem między tymi dwoma płaszczyznami jest właśnie były policjant, siłą rzeczy związany jednocześnie ze swoją obecną pracą, jak i przeszłością.

Niejako przy okazji, opisując realia sprawy sprzed lat, autor porusza także kwestię nietolerancji rasowej na terenie Stanów Zjednoczonych oraz podejście ówczesnych władz do tego problemu. Aż dziw bierze, że taka atmosfera panowała w cywilizowanym kraju zaledwie kilkanaście lat temu.

Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję każdemu czytelnikowi, nie tylko miłośnikom kryminałów. Pisarz doskonale sportretował psychologicznie bohaterów historii. Na szczególną uwagę zasługuje postać Harrego Boscha i wewnętrzne rozterki, jakie przeżywa w trakcie odkrywania nowych, przerażających faktów. Intrygujący pomysł i umiejętnie budowana atmosfera powodują, że z coraz to większą ciekawością będziemy „pochłaniać” kolejne rozdziały, aż do zaskakującego zakończenia.

Harry Bosch #11 - Wydział Spraw Zamkniętych

Autor: Michael Connelly
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2005
Tytuł oryginalny: The Closers
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-153-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 zł


blog comments powered by Disqus