Recenzje prasy zagranicznej

Autor: CD Jack

Najbardziej zaskakuje w rozwoju wydarzeń zadziwiająca siła moralnego aspektu powieści; para detektywów bada „falę uderzeniową” zbrodni sprzed lat, sposób, w jaki rodzina młodej ofiary uległa destrukcji. Matka została uwięziona w klatce przeszłości, opuszczona przez męża, który zanurza się w koszmarze alkoholizmu, żyjąc wśród bezdomnych. Obserwacja przerażającego rozpadu małżeństwa, które bezustannie rozpamiętuje tragedię, ułatwia Kiz, a w szczególności Harry`emu głębsze zrozumienie i weryfikację ich własnego podejścia do życia.

Connelly`emu udaje się jak żadnemu innemu autorowi thrillerów, pisać niczym dzisiejszy Dostojewski literatury sensacyjnej, a to jest jedna z jego najlepszych powieści, prawdopodobny kandydat nie tylko do nagrody, ale przede wszystkim pewny bestseller.

Publishers Weekly

*  *  *

Connelly jest jednym z najwspanialszych twórców fabuły sensacyjnej: jego postaci, zwłaszcza zmęczony życiem i światem Bosch, są złożone i przyciągają uwagę, a przedstawiona historia – wiarygodna i wyraźnie skonstruowana. Lepiej jest oczywiście przeczytać wcześniejsze książki (choć nie jest to konieczne), których bohaterem jest Harry Bosch, by docenić rosnące umiejętności i możliwości literackie Connelly`ego oraz rozwój osobowości fikcyjnego detektywa.

BookPage

*  *  *

Powrót Harry`ego Boscha to wspaniała wiadomość zarówno dla jego ukochanego Miasta Aniołów jak i dla czytelników.

Gary Wisby, Chicago Sun-Times

*  *  *

Bosch nie może przywrócić życia ofiarom, ale podejmując na nowo pracę w policji próbuje sprostać własnemu wyzwaniu „kontynuowania misji” oraz dotrzymać obietnicy, by „zawsze mówić w imieniu zmarłych”.

Marilyn Stasio, New York Times

*  *  *

Wydział Spraw Zamkinętych to historia dokonanego w przeszłości morderstwa i jednocześnie opowieść o nieszczęściu i utracie niewinności, które są nieuchronnym następstwem zbrodni. Chociaż Bosch zawsze był szlachetną postacią, wręcz nieskazitelną, jego siła ducha jest tym razem mocniejsza i bardziej wyrazista. Powieść zaś otwiera kolejny etap „kryminalnej sagi”, która z pewnością będzie długo jeszcze kontynuowana.

Robin Vidimos, The Denver Post

*  *  *

Connelly nie epatuje nadmiernie przemocą, by opowiedzieć ciekawie historię – polega raczej na swoim, absolutnie pierwszej klasy, talencie pisarskim.

Oline H. Cogdill, Sun-Sentinel

*  *  *

Powieść Connelly`ego nie skupia się tylko i wyłącznie na postaci Harry`ego Boscha i kręgu jego przyjaciół (oraz wrogów), bohaterem jest w równym stopniu miasto Los Angeles. Miasto tak wspaniałe, jak żadne inne.

Tom Nolan, The Wall Street Journal

*  *  *

To wspaniała, bogata literatura obfitująca w momenty suspensu (w którym Connelly nie ma sobie równych), jak również w niemal dokumentalne opisy pracy policjantów, policyjnej biurokracji i życia w Los Angeles. Każdy bohater jest wiarygodny.

Jonathan Yardley, Washington Post

*  *  *

Dzięki prawdziwie brzmiącym, „skrzypiącym” dialogom i mistrzowsko splecionej intrydze Connelly wspaniale opowiada o korupcji i zdradzie, które sięgają głęboko w otchłań zwaną Los Angeles.

Geoff Jennings, Rainy Day Books

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawcy

Harry Bosch #11 - Wydział Spraw Zamkniętych

Autor: Michael Connelly
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2005
Tytuł oryginalny: The Closers
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-153-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 zł


blog comments powered by Disqus