Michael Dobbs "House of Cards. Bezwzględna gra o władzę" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
12 września 2015

Inside job

House of Cards to powieśćz 1989 roku - debiut Michaela Dobbsa, który otworzył przed tym brytyjskim politykiem drogę do literackiej kariery. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1994 roku jako Domek z kart. Książka ta otwiera trylogię politycznych thrillerów z udziałem Francisa Urquharta, na podstawie której telewizja BBC nakręciła serial telewizyjny. W drugiej dekadzie XXI wieku amerykańska stacja Netflix podjęła się ponownej adaptacji serii, dając jej - a także książkom Dobbsa - drugie życie. Głośne i kontrowersyjne. Na fali popularności serialu, wydawnictwo Znak zaoferowało swoim czytelnikom nowe tłumaczenie powieści, od Agnieszki Sobolewskiej.

Choć dziś psychoanalityczne teorie Zygmunta Freuda w dużej mierze poszły w zapomnienie na gruncie psychologii, to w badaniach literackich wciąż mają się dobrze. I doskonale widać ten kontekst w twórczości Dobbsa i procesie jego artystycznej kreacji. Dodatkowo autor był działaczem politycznym, doradcą Margaret Thatcher. Gdy jego stosunki z późniejszą premier Wielkiej Brytanii pogorszyły się podczas jednej z kampanii, po której ostatecznie został przez ŻelaznąDamę usunięty ze stanowiska, Dobbs postanowił odreagować swoje żale w świecie literackim. Stworzył więc postać Francisa Urquharta i na kanwie jego przygód ukazał całą plugawość mechanizmów władzy i rządzenia, jaką mógł zaobserwować w trakcie swojej politycznej kariery. House of Cards to wyzwanie, jakie pisarz rzucił opinii publicznej, wymuszające rewizję społecznego odbioru władzy, dekonstruujące jej fasadowość i odkrywające podskórne działania partyjne.

Bohaterem powieści jest wspomniany Francis Urquhart. Poznajemy go jako rzecznika dyscypliny partyjnej, osobę pilnującą, by członkowie rządu stawiali się na głosowaniach i dokonywali wyborów zgodnych z linią programową partii. To ważne i odpowiedzialne stanowisko, lecz spychające zajmującego je polityka w cień. Francisa omijają medialne flesze i choć wśród parlamentarzystów wzbudza powszechny postrach, nie czuje się spełniony. Postanawia wykorzystać swoją wiedzę, by zrealizować daleko sięgające ambicje.

Ponieważ Francis wie wiele o swoich partyjnych kolegach, rozpoczyna wciągającą i pełną napięcia grę. Wszyscy ludzie mają słabości, ale politycy do swoich nie mogą się przyznać. Ich znajomość daje Francisowi kontrolę. Trzyma w szachu wiele ważnych postaci, wykorzystując ich sekrety, uzależnienia, romanse. Prowadzi go ambicja, ale sam doskonale potrafi zaangażować cudze aspiracje do realizacji własnych celów. Powoli rozszerza swoje wpływy, rozbudowując siatkę wpływów. Im bardziej znaczącą staje się figurą, tym bardziej wystawia się na ataki innych polityków, podobnych mu graczy. By wygrać, trzeba zachować zimną krew, wyprzedzać działania przeciwników i pozostać czujnym przez cały czas.

House of Cards to niezwykle wciągająca lektura. Ogromną zaletątego politycznego thrillera jest to, że nie sposób przewidzieć kierunku, w którym potoczy się fabuła. Zajmujemy tu miejsce bohatera, który tak naprawdę nigdy nie ma pewności, kto w danym momencie jest jego sojusznikiem, a kto tylko udaje jednego z nich, by w dogodnym momencie uzyskać wpływy bądź pogrążyć konkurenta. Trudno odłożyć tę książkę, zwłaszcza, że krótkie rozdziały i duża ilość dialogów czynią z niej typowego pageturnera.

Fani netflixowego serialu nie będą rozczarowani, ponieważ literacki pierwowzór różni się pod różnymi względami od amerykańskiej adaptacji. Pojawiają się niewykorzystane motywy, a środowisko, w którym obraca się bohater (polityczne salony Wielkiej Brytanii) nie jest tym samym, co Waszyngton. Nie zmienia się za to bezwzględność postaci napędzanych żądzą władzy.

House of Cards #1 - Bezwzględna gra o władzę

Autor: Michael Dobbs
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2/2015
Liczba stron: 416
Format: 144x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324026555
Wydanie: I w tym tłumaczeniu
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus