Czołg odkryty na nowo - recenzja książki "Czołg Jozif Stalin"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
14 stycznia 2011

Po wielu latach i publikacjach na temat sowieckiej broni pancernej tworzonych przez autorów rodzimych oraz zachodnich, sięgnięto wreszcie do źródła – po pracę autora rosyjskiego, a do tego znakomitego znawcy tematu: Michaiła Baryatinskiego. Zaprezentowany w jego monografii czołg Jozif Stalin (IS) stanowił odpowiedź sowieckiej myśli konstrukcyjnej na nowe modele wprowadzane przez Niemców podczas II wojny światowej, zwłaszcza na trudny do zniszczenia dla czołgów średnich PzKpfw V Panther i zupełnie nieosiągalny dla nich początkowo PzKpfw VI Tiger. W stosunku do swego poprzednika KW, powstały w 1943 roku IS posiadał znacznie lepsze najważniejsze parametry bojowe, a więc siłę ognia, opancerzenie oraz manewrowość. Konsens ten udało się osiągnąć, znacząco modyfikując wyposażenie i pomniejszając masę pojazdu, szczególnie poprzez obniżenie wysokości przedziału załogowego. Potężniejszej armacie niemieckie pancerze przeciwstawiały się nadal z powodzeniem, ale jej moc była na tyle wielka, że potrafiła naruszyć konstrukcję wozu przeciwnika.

Mimo stosunkowo niewielkiej objętości, książka Baryatinskiego to kompendium niezwykle treściwe. Opisuje w sposób skondensowany kolejne prototypy, konstrukcje i modyfikacje wprowadzane do czołgów IS. Zawiera także wiedzę ogólną o historii działań bojowych i bitewnych losach poszczególnych modeli najnowocześniejszego czołgu Armii Czerwonej z czasów II wojny światowej. Sięga również dalej – do modelu IS 3, którego podczas walk w 1945 roku na froncie zachodnim użyć już nie zdołano.

Nadto, opracowanie zilustrowano ogromną liczbą znakomitych, niekiedy unikatowych zdjęć oraz świetnymi, precyzyjnymi grafikami przekrojowymi i planszami ogólnymi, prezentującymi malowanie.

Nie przypadkiem też wydawca nadał tej publikacji format kojarzący się z najsłynniejszymi seriami monograficznymi dotyczącymi uzbrojenia, wszak nawet na tle wielu z nich zwięzła praca Baryatinskiego to prawdziwa uczta dla każdego pasjonata tych ciężkich, śmiercionośnych maszyn.

Czołg Jozif Stalin

Autor: Michaił Baryatinsky
Wydawnictwo: Bellona
Wydanie polskie: 9/2010
Liczba stron: 104
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788311119161
Cena z okładki: 9,90 złblog comments powered by Disqus