Recenzja książki "Psalmodia"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Bool
24 maja 2010

Jacek Komuda, Mieszko Zagańczyk, Jacek Piekara, Marcin Mortka, nawet Andrzej Sapkowski – wielu polskich fantastów romansuje z powieścią historyczną w różnych jej postaciach. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, przynajmniej dopóki autor umie opanować warstwę historyczną i fantastyczną, zebrać fabułę w spójną całość i zainteresować czytelnika swoją opowieścią. Michał Krzywicki w swojej poprzedniej książce, „Plagi tej ziemi”, nie podołał temu zadaniu. Źle przyjęta przez krytykę i czytelników, powieść kurzy się na księgarnianych półkach. „Psalmodia” budziła podobne obawy. Jak jest w rzeczywistości – tak samo czy lepiej?

Półwysep Iberyjski, okres krucjat i wojen religijnych. Na pasie ziemi niczyjej Florencjusz de Vivar, słynący z odwagi i umiejętności rycerz, rządzi miastem, które sam założył. Zakochuje się w pięknej kobiecie, zaprzyjaźnia z zakonnikami z Calatrava... Nagle traci wszystko. Pochłonięty zemstą, skuteczną i krwawą, opętany przez diabła, który przed wiekami przeklął jego ród, wstępuje do rycerskiego zakonu i zmuszony jest wyruszyć na nową krucjatę – do Prus, krainy, nad którą pękło niebo. Czy to Bóg karze ludzkość i zapowiada koniec świata? Pomorski książę, którego imienia Florencjusz nawet nie umie wymówić, chce ich wysłać w głąb dziczy, gdzie podobno otworzył się Szeol. Starzy pruscy bogowie odchodzą, zakon Najświętszej Marii Panny powoli zdobywa dominującą pozycję w świecie chrześcijan, a Prusowie popełniają masowe samobójstwa. Nad tym wszystkim unosi się płynąca z nieba niezrozumiała pieśń – psalmodia...

Wbrew wszelkim obawom, „Psalmodia” jest niezłą książką. Autor najwyraźniej dużo pracował z redaktorami, gdyż zarówno fabuła, jak i sposób prowadzenia narracji są o wiele lepsze niż w „Plagach..”. Akcja, początkowo zagmatwana, po jakimś czasie staje się naprawdę interesująca, być może dzięki wprowadzeniu drugiego narratora, młodego Prusa błąkającego się wśród chrześcijan. Czasem jeszcze wątki gubią się i mieszają, czytając traci się rozeznanie, kim jest bohater, którego właśnie obserwujemy, i ile czasu upłynęło od poprzedniego akapitu. Mimo tych potknięć niewprawnego jeszcze autora, jego powieść czyta się naprawdę przyjemnie.

Niewiele też na naszym rynku pozycji, które zajmują się tym właśnie okresem w historii Polski. Prusowie, dla większości polskich licealistów tożsami z Krzyżakami (sic!), nie pojawili na kartach żadnej z powieści. Zdaje się, że Michał Krzywicki wykonał ogromną pracę, zdobywając informacje na temat ich wierzeń i życia codziennego – to wielki plus „Psalmodii”. Na stronie internetowej książki można też znaleźć wyjaśnienia autora dotyczące realiów powieści oraz bibliografię, z której korzystał – jest naprawdę imponująca.

Tym, co czytelnika może zaszokować, jest obraz średniowiecza, jaki otrzyma w tej książce. Daleko mu od heroicznych widoczków z fantasy, patetycznej, nudnawej wizji z „Krzyżaków” czy nawet do wyobrażeń ze „Starej baśni”. Tutaj śmierć i krew są wszechobecne. Gdy chodzi o wpływy i religię, panowie wyrzynają całe plemiona bez mrugnięcia okiem. Gdy chodzi o bezpieczny nocleg i jedzenie, sąsiad podpala chatę sąsiada. Mężowie sprzedają żony i dzieci, wędrowne bandy żywią się ciałami zabitych. Ten świat jest okrutny i nie pozostawia wyboru: zabijesz albo zostaniesz zabity. Dlatego bohaterowie patrzą na to beznamiętnie, traktując śmierć jak codzienną niewygodę. Przerażająca konwencja...

„Psalmodia” nie jest złą książką, nie jest też pozycją bardzo dobrą. Plasuje się pośrodku klasyfikacji, co i tak jest krokiem naprzód młodego autora. Rzetelne przygotowanie informacji oraz ciekawy dobór tematyki – mało znany aspekt historii, opętanie i mistyka pogańskiego plemienia – wynagradzają niedostatki techniczne i potknięcia fabularne. Jeśli czytelnik ma ochotę na pełną intryg i tajemnic, niezbyt ciężką lekturę, to niech bez wahania sięgnie po tę właśnie książkę. Co do Michała Krzywickiego zaś, pozostaje czekać i obserwować, jak rozwinie się jego kariera. Jeśli nadal będzie pracował nad swoim stylem tak jak dotąd, bez obaw będzie można rekomendować jego kolejne książki.

Psalmodia

Autor: Michał Krzywicki
Okładka: Magdalena Broniecka
Wydawnictwo: Runa
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2010
Liczba stron: 432
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-89595-61-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,90 złblog comments powered by Disqus