Wampiry same o sobie

patronat gildii
okładka
Autor: Michelle Belanger
Tłumaczenie: Maciej Lorenc

Zmowa milczenia została przerwana.

Mijają lata, mijają wieki, a wyobrażenie wampira nabiera coraz to nowych ciekawych barw. Przeróżne wcielenia tej półlegendarnej istoty zawędrowały z podań ludowych aż na hollywoodzkie ekrany. Jednym słowem - kariera godna pozazdroszczenia. Popularność krwiopijców zdaje się nie ustawać, a wręcz przeżywa swoje odrodzenie. W czym więc tkwi siła magnetycznej fascynacji postacią wampira? Czy nie jest tak, że każdy z nas chciałby uszczknąć choć odrobinę nieśmiertelnej sławy, jaką otoczono wampiry? Wampirom nie jest straszny ani czas, ani ludzie. Są potężni, nieśmiertelni i mogą zdobyć wszystko, czego zapragną. Choć cena jest wysoka, wizja korzyści z faktu bycia wampirem jest o wiele bardziej kusząca.

Jednak niezależnie od tego, czy dajemy wiarę opowieściom rodem z Transylwanii, musimy zmierzyć się z faktem, że wampiry są wśród nas. Michelle Belanger nakłoniła ponad dwadzieścia osób zajmujących się wampiryzmem, aby na potrzeby tej książki przełamały zmowę milczenia zasnuwającą tę fascynującą subkulturę mgłą tajemnicy.

Zawarte tu szczere, niekiedy prowokacyjne, a czasem i zaskakująco bezpretensjonalne relacje z pierwszej ręki zostały napisane zarówno przez wampiry psychiczne, które posilają się energią, jak i wampiry sangwiniczne - osoby spożywające krew. Poszczególne rozdziały rzucają nieco światła na takie zagadnienia, jak przebudzenie do wampiryzmu, pragnienie żerowania i związane z tym techniki, etyczne aspekty współpracy z dawcami oraz różne tradycje wampiryzmu i respektowane w ich ramach kodeksy postępowania.

Po raz pierwszy opublikowano książkę, która wnika tak głęboko w struktury ruchu wampirycznego i porusza tak ważne dla członków tej społeczności kwestie. Jeszcze nigdy - my "śmiertelnicy" - nie mieliśmy okazji poznać tylu szczegółów z życia prawdziwych wampirów.

Ta najbardziej krwawa premiera roku jest więc niezwykłą okazją, aby o wampirach dowiedzieć się znacznie więcej.

*  *  *

"Żadna książka poświęcona współczesnej kulturze wampirów nie może swoim zasięgiem, głębią i różnorodnością równać się z Wampiry - ich własnymi słowami autorstwa Michelle Belanger".

Katherine Ramsland, autorka Piercing the Darkness oraz The Science of Vampires

"Belanger z ogromnym wyczuciem wprowadza do rodzącej się, nowej magicznej społeczności... Ważne źródło wiedzy dla badaczy i wnikliwych czytelników".

J. Gordon Melton, dyrektor Institute for the Study of American Religion, autor The Vampire Book: The Encyclopedia of the Undead

Michelle Belanger jest niezwykle widoczną osobowością we współczesnej społeczności wampirów. Napisała bestseller Kodeks wampira psychicznego (ang. Psychic Vampire Codex), jest także założycielką i przywódczynią Domu Kheperu, jednej z najbardziej poważanych wspólnot wampirycznych. Zaangażowała się w życie ogólnoświatowej społeczności wampirów na początku lat 90. XX w. jako wydawca magazynu Shadowdance, a później - aktywny członek Międzynarodowej Społeczności Wampirów. Była także związana z Sanguinarium, gdzie wniosła ogromny wkład w wydawnictwa tej organizacji oraz edycję jej kodeksu zachowania, tzw. Czarnego Welonu (ang. Black Veil). Stworzona przez nią w 2002 roku wersja Czarnego Welonu pozostaje najszerzej akceptowaną wersją wampirycznej Wiccańskiej Porady (ang. Wiccan Rede).

Na przestrzeni lat osoba Michelle stanowiła pomost łączący społeczność wampiryczną z innymi magicznymi subkulturami. Jej książki dotyczące magii i pracy z energiami pomogły wielu współcześnie praktykującym osobom lepiej zrozumieć postać wampira jako tożsamości magicznej. Michelle poszerzała zasięg swoich odbiorców, wykorzystując różnorodne media, między innymi książki, czasopisma, radio i telewizyjne filmy dokumentalne.

Wydawnictwo: Illuminatio
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2010
Liczba stron: 308
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-62476-04-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus