Mira Grant "Przegląd Końca Świata #3. Blackout" - recenzja książki

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: (anonim)
27 sierpnia 2014

Gdy naukowców ponosi

Dość długo czekaliśmy na rozwiązanie masy wątków zebranych w dwóch poprzednich tomach. Czas dłużył się tym bardziej, że Deadline zakończył się pięknym, wręcz podręcznikowym cliffhangerem: Shaun okazał się odporny na aktywną formę wirusa Kellis-Amberlee, Georgia ŻYJE (poniekąd), a do tego urocza sugestia na temat ich życia seksualnego (wspólnego) niejednego czytelnika mogła przyprawić o ból głowy.

Warto jednak było poczekać – ci, którym seria przypadła do gustu, będą bez dwóch zdań zadowoleni. Bo oto rozpoczynamy, obserwując pobudkę George.  Tej samej, która jeszcze chwilę temu była, cóż, bardzo martwa. CZKC z sobie tylko znanych powodów stworzyło idealnego klona Georgii Manson, a teraz ten klon – posiadając wszelkie wspomnienia i umiejętności swojego pierwowzoru – usiłuje dojść prawdy i ujść z życiem. Oczywiście, jak to w Przeglądzie Końca Świata, nie jest to ani jedyny, ani główny wątek. Ekipa Shauna zostaje wysłana na misję bez mała samobójczą – zdobyć do badań komary, które są w stanie przenosić wirusa i teraz panoszą się na Florydzie (a przy okazji uratować siostrę Alarica). Oczywiście to nie wszystko – jak już przyzwyczaiła nas już do tego, że pierwsze rozdziały to zaledwie wstęp do fabularnych niespodzianek i nieprzewidywalnych nowych wątków.

Po Deadlinie powrót do Georgii, której narracja jest inna niż Shauna, był ogromnym powiewem świeżości. Tak jak Shaun to socjopata, coraz bardziej popadający w odmęty szaleństwa, tak George jest bystrą, bezpośrednią i niedającą się nie lubić bohaterką – także jako klon. Oddanie jej takiej ilości miejsca było bez wątpienia dobrym posunięciem ze strony autorki. Tym bardziej, że powieść nadal robi wyraźny ukłon w stronę thrillera politycznego – co, jak dotąd, wychodziło jej na dobre – więc Shaun, ze swoją narastającą paranoją, nie byłby już dobrym narratorem. Z perspektywy Georgii nawet plejada postaci, którą obserwujemy już w CZKC, nie miesza nam w głowach, nie przeszkadza w czytaniu, wszystko jest na swoim miejscu.

Ciekawe są też motywy medyczne, poruszane w Blackoucie. Odporność Shauna (ten wątek jest wręcz pyszny – skromnym zdaniem recenzenta), dość interesująco, chociaż przy nawiązaniu do najlepszych literackich tradycji rozwinięty motyw klonowania, a nawet to, w jaki sposób komary mogą przenosić wirusa (pamiętamy przecież, że dotąd nawet małe psy nie były podatne na zarażenie) na pewno potrafią przykuć do lektury. Wyjaśnienia Miry Grant są w tych kwestiach do przyjęcia – możliwe, że biolog by się tu nie zgodził, ale przyznajmy: to przecież powieść o zombie sterowanych wirusem. Nadal jest fajnie i interesująco.

Pozytywnie też wypadają notki i maile, umieszczane na końcu każdego rozdziału. Położono na nie nieco większy nacisk, niż w poprzednich częściach, są też wyraźnie związane z tematem danego rozdziału, na dodatek nie tylko potrafią rzucić nowe światło na wydarzenia, ale także… namieszać nam nieco w głowach. Ogromny plus.

Trzeba też zaznaczyć, że w Blackout nie ma takiego nacisku na pracę dziennikarza – trochę szkoda, bo to był jeden z bardziej fascynujących wątków. Powieść nie traci jednak wiele – gęsta akcja, sporo niespodziewanych wydarzeń, tempo i wręcz wybuchowe zakończenie to rekompensują.

Oczywiście nie mogło obejść się bez pewnych „ale”. Przede wszystkim w trzecim już tomie widać pewien brak pomysłu na pogłębienie czy też zmianę relacji między bohaterami. Znani nam Becks czy Mahir stają się powoli nie tyle nudni, co przewidywalni. Shaun i Georgia to powiew świeżości, ale i tak do przewidzenia. Cóż, można to złożyć na karb długości powieści – mogłaby być spokojnie o 150 stron krótsza – i konieczności skupienia się raczej na rozwiązaniu masy wątków, niż tworzeniu nowych zmiennych. Jest to problem do wybaczenia.

Przegląd Końca Świata to dobra seria. Świeże ujęcie ogranego motywu, odpowiednia dawka polityki i thrillera medycznego, ciekawie, chociaż klasycznie zarysowani bohaterowie – i ci dobrzy, i ci źli – oraz satysfakcjonujące zakończenie na pewno tworzą wartą lektury mieszankę. Drobne niedociągnięcia, owszem, są, jednak równoważone przez interesujące wątki i szerokie spojrzenie na funkcjonowanie świata po katastrofie. Blackout to ładne podsumowanie całości, a jednocześnie książka naprawdę niezła sama w sobie. Do lektury więc!

Przegląd Końca Świata #3 - Blackout

Autor: Mira Grant
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Wydanie polskie: 8/2014
Liczba stron: 512
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788379241682
Wydanie: 1
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus