"Zamczysko Strachulców": "Grom z jasnego nieba" oraz "Do ataku!" – recenzja komiksowych książek

Autor: Maciej Jasiński
28 marca 2018

Dzieciaki nie z tego świata

Cykl Zamczysko Strachulców wpisuje się w popularny w ostatnim czasie nurt książek dla dzieci łączących w sobie elementy narracji literackiej i komiksowej. Przypomina pod względem takie serie, jak: Zwariowana czwórka na tropie czy Hej, Jędrek!, jednak w przeciwieństwie do nich, w tym przypadku większy nacisk położono na stronę graficzną.

W Polsce dzięki wydawnictwu AdaMada ukazały się dwa tomy. I choć każdy z nich liczy ponad 50 stron, to jest to lektura w sumie na około 30 minut. Wszystko to za sprawą tego, że warstwa obrazkowa jest tą dominującą nad tekstem. Często nawet są to rozkładówki z kilkoma dymkami. Oczywiście ma to swoje zalety, bowiem czyni z tych książek idealne lektury do samodzielnego czytania dla dzieci w wieku 6-8 lat. Tekstu jest odpowiednio mało, żeby nie przytłaczał, a jednocześnie objętość książki sprawia, że dla dziecka będzie sporą satysfakcją przebrnięcie przez nią. Tym bardziej, że mamy tu wyrazistych bohaterów, których młodzi czytelnicy na pewno polubią od pierwszej lektury.

Karty tych książeczek autorzy zapełnili galerią ciekawych postaci. Jest tu diabełek Diabolo, duch Zezowacz, mumia Pepin, syrena Koralia, kościotrup Klik-Klak i wielu, wielu innych. Ta cała ekipa uczęszcza do szkoły noszącej nazwę Zamczysko Strachulców. To bardzo nietypowa szkoła, ale jedno jest pewne – tam nigdy nie jest nudno.

W albumie Grom z jasnego nieba dzieciaki docierają na nocną lekcję u profesor Lady Krakry. Nauczycielka zaplanowała zajęcia z bazgrania po niebie, co okaże się zadaniem niezwykle przyjemnym, ale także niebezpiecznym.

Natomiast w tomie Do ataku! bohaterowie są zmuszeni do pokonania straszliwych Krobów, które opanowały szkołę i doprowadziły do choroby dyrektorki. Nie będzie to łatwe, bo Kroby są podstępne i niebezpieczne. Walka z nimi będzie wymagała odpowiedniego przygotowania i skonstruowania właściwej broni.

Trzeba przyznać, że historie nie są specjalnie skomplikowane, jednak dla grupy docelowej w sam raz. Jest zabawnie, jest trochę ohydnie, są nawet sceny, w których bohaterka całuje swego kolegę – czyli wszystko to co dzieciaki w tym wieku uwielbiają. Czytałem obie książki z moim siedmioletnim synem i był zachwycony przygodami tych bohaterów.

Od strony graficznej jest też bardzo dobrze – ilustracje są zabawne i fajnie komponują się z opowiadanymi historiami. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to komiksy z dodatkowymi wstawkami tekstowymi. Lektura tych książeczek nie różni się bowiem znacznie od czytania typowego komiksu dla dzieci.

Dwa tomy Zamczyska Strachulców to bardzo udany początek tej serii. Mam nadzieję, że pojawią się także kolejne.

 

Grom z jasnego nieba

Ocena: 7,5/10

Do ataku!

Ocena: 7,5/10

Zamczysko strachulców. Grom z jasnego nieba.

Autor: Mr. Tan
Okładka: Camille Roy
Ilustrator: Camille Roy
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie polskie: 9/2016
Liczba stron: 54
Format: 160x200 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788374207782
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,30 zł


blog comments powered by Disqus