Recenzja "Zagadek tolkienowskich" Andrew Murray'a

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
28 grudnia 2012

Historia znana przeciętnemu odbiorcy masowej kultury z "Władcy pierścieni" i "Hobbita" to – chociaż epicka i poruszająca wiele aspektów Śródziemia – tylko mały wycinek tego, co stworzył Tolkien w swoim życiu. Wspomniane powyżej dwa tytuły odpowiadają na wiele pytań, jednak dość sporą część informacji pomijają (te znaleźć można m.in. w "Silmarillionie"). "Zagadki tolkienowskie" to pozycja trochę... dziwna – ze względu na swoją zawartość.

Ciężko określić, komu przydatne może być kilkaset pytań związanych zarówno ze Śródziemiem,jak i samą osobą Tolkiena. A są one bardzo różne – od tych mocno podchwytliwych (np. "Ile hobbitów weszło na Górę Przeznaczenia?"), po "Jakim tytułem naukowym posługiwał się Tolkien?". Rozpiętość tematyczna jest tutaj spora, jednak nieodłącznie związana z twórczością największego propagatora fantasy w dziejach.

Nietrudno się domyślić, że oprócz pytań w książce zawarto także odpowiedzi (jednak w mało funkcjonalnej formie – pytania zawarte są w jednej części książki, a odpowiedzi w drugiej, przez co chęć każdorazowego potwierdzenia wymaga wertowania kartek). Nic nie stało na przeszkodzie, by oba elementy połączyć w jedno i umieścić je na sąsiadujących kartkach – wygoda korzystania z książki byłaby z pewnością dużo większa niż obecnie.

„Zagadki tolkienowskie” to, jak wskazuje sam tytuł, pozycja raczej dla maniaków Tolkiena i jego twórczości lub osób, które chcą zabłysnąć w towarzystwie znajomych nerdów. Ciężko znaleźć inne racjonalne zastosowania recenzowanej pozycji dla osób niezwiązanych na stałe z fantastyką czy nawet interesujących się tym gatunkiem w mniejszym stopniu. Z pewnością jednak „Zagadki...” mogą posłużyć jako podstawa do zorganizowania kilku gier towarzyskich w gronie tolkienowskich maniaków.

Zagadki Tolkienowskie

Autor: Andrew Murray
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2012
Liczba stron: 208
Format: 130×205mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324143917
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,80 złblog comments powered by Disqus