Neal Stephenson

Autor: Katarzyna Rodek
Ur.: 31 października 1959 , Fort Meade / Maryland / USA
zdjęcie

Studiował na Uniwersytecie Bostońskim, najpierw fizykę, a następnie geografię. Po ukończeniu studiów pracował naukowo, ale również imał się tak różnych zajęć jak naprawa samochodów czy uprawa ziemi.

Neal Stephenson jest pisarzem najsilniej obecnie wpływającym na rozwój science fiction. Od kilkunastu lat każda kolejna jego książka stanowi o narodzinach lub śmierci jakiegoś podgatunku SF. Tak Zamieć (1992) wyznaczyła granicę cyberpunkowi. Diamentowy wiek (1995) zapoczątkował i, jak twierdzą niektórzy, także wyczerpał konwencję SF nanotechnologicznej. Czy można posunąć się w fikcji spekulacyjnej jeszcze dalej? Cryptonomicon (1999) stanowił krok w zupełnie inną stronę, łącząc fikcję historyczną o II wojnie światowej z niezwykle realistycznymi prognozami rozwoju cywilizacji informatycznej XXI wieku.

W "Cyklu Barokowym" - monumentalnej trylogii, którą rozpoczyna Quicksilver - Neal Stephenson podejmuje próbę dotarcia do kolejnej granicy science fiction. Tym razem sięga nie w przyszłość i do kresu wyobraźni - lecz w głąb, do samych korzeni współczesnej cywilizacji Zachodu.

Jak narodziła się nowożytna nauka? Jak narodziła się nowoczesna gospodarka? Czy ich ewolucja aż do obecnej postaci była konieczna i nieunikniona, czy też mogła potoczyć się inaczej? Neal Stephenson sięga do tego punktu w historii, gdy nic jeszcze nie było tu przesądzone i decydowało się, co w ogóle będziemy uważać za "naukę" i "ekonomię".

Podręczniki historii pisane są z punktu widzenia humanistów - Stephenson skupia się na tym, co w historii kluczowe dla rozwoju nauk ścisłych, na odnalezieniu prawdziwych fundamentów cywilizacji XXI wieku. Przecież zbudowana ona została na technologiach możliwych dzięki racjonalnemu opisowi rzeczywistości narzuconemu właśnie w epoce Baroku, przez ludzi w rodzaju Newtona czy Leibniza - jednych z wielu bohaterów tej epickiej opowieści.

Akcja trylogii rozgrywa się bowiem na przestrzeni 60 lat (1655-1714) i niemal na całym globie, angażuje dwory królewskie, myślicieli i filozofów, żołnierzy, włóczęgów, złodziei, morderców, piratów, wynalazców i pisarzy, astrologów i alchemików, postaci historyczne i fikcyjne. Pełno tu pojedynków, pościgów, intryg i bitew morskich, lecz nie brak także opisów systemów filozoficznych, rekonstrukcji powstania rachunku różniczkowego i teorii Newtona; a wszystko podane z charakterystyczną ironią.

"Cykl Barokowy" Neala Stephensona jest wyjątkową w literaturze próbą opisu momentu narodzin racjonalnego świata cywilizacji Zachodu, tak ambitną i o tak epickim rozmachu.

Oficjalna strona: www.nealstephenson.com

blog comments powered by Disqus