Neil Gaiman

Autor: Katarzyna Rodek
Ur.: 10 listopada 1960 , Portchester / Anglia
zdjęcie

Podczas prawie 20 lat pracy pisarskiej Neil Gaiman stał się najpopularniejszym scenarzystą nowoczesnego komiksu a teraz jest najlepiej sprzedającym się pisarzem powieściowym.

Autor prowadzi dziennik internetowy na swojej oficjalnej stronie www.neilgaiman.com

Jest twórcą/scenarzystą serii Sandman, kultowej serii komiksowej, która otrzymała nagrodę Neil & Will Eisner Comic Industry Award dla najlepszego scenarzysty (1991,1992,1993 i 1994), dla najlepszej kontynuowanej serii (1991, 1992, 1993), za najlepszy album w kategorii wznowienie (1991) za najlepszy album w kategorii pierwsze wydanie (1991) i nagrodę Harrey Award dla najlepszego scenarzysty (1990,1991) oraz dla najlepszej kontynuowanej serii (1992). W 1991 r. 19 nr Sandmana zdobył World Fantasy Award w kategorii najlepsze opowiadania (i był to precedens w historii, kiedy komiks otrzymał nagrodę literacką). Neil Gaiman zdobył wiele innych nagród, włączając w to otrzymaną w 1993 r. Diamond Distributors „Gem” Award, przyznaną mu przez dystrybutorów komiksu za jego wkład w rozszerzenie rynku czytelników komiksu na świecie.

Gaiman i jego dzieło Sandman trafili na czołówki gazet amerykańskich kiedy w 75 nr Sandmana Gaiman ogłosił zakończenie komiksu a wydawca zapowiedział zaprzestanie jego wydawania. W tamtym czasie był to ich najlepiej sprzedający się komiks.

Trzyczęściowa seria komiksowa Death: The Hight Cost of Living w lutym 1993 r. była najlepiej sprzedającym się tytułem wszechczasów przeznaczonym dla „dojrzałych czytelników”. Sprzedaż tylko pierwszego nakładu osiągnęła 300 000 egz. Wytwórnia Warner Brothers podjęła decyzję o ekranizacji książki a Gaiman otrzymał zlecenie napisanie scenariusza.

Death: The Time of Your Life wydana w 1997 r. Zdobyła nagrodę GLAAD za najlepszy komiks 1996 roku.

Neil Gaiman napisał ilustrowane opowiadanie Signal to Noise o umierającym reżyserze filmowym, które zdobyło nagrodę Eisnera jako najlepszego albumu graficznego i nadawane było przez BBC w 1996 roku. Scenariusz tego słuchowiska napisał Neil Gaiman. Zgłoszone było ono do nagrody radiowej SONY. Ostatnio opowiadanie zaadaptowała jako sztukę teatralną grupa teatralna z Chicago.

Pozostałe książki obejmują Violent Cases (1987) oraz Blach Orchid(1988). Violent Cases - medytacja nad pamięcią, złem i przyjęciami urodzinowymi zdobyła Eagle Award za najlepszą powieść ilustrowaną a Gaiman otrzymał nagrodę Eagle jako najlepszy scenarzysta amerykańskiego komiksu. (1990)

Pierwszy zbiór SF autorstwa Gaimana Miracleman.The Golden Age pojawił się w 1992 r. Angels and Visitations (1993) - zbiór opowiadań, prozy i artykułów prasowych wydany dla uczczenia 10 lat pisarstwa Gaimana sprzedał się natychmiast w 10 000 egz. i był 5-krotnie wznawiany. Jedno z opowiadań z tego zbioru pt. Troll Bridge było nominowane do nagrody World Fantasy za 1994 rok. Książka została nagrodzona w 1994 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Horroru w kategorii najlepszy zbiór opowiadań.

Inne komiksy Gaimana to np. Mr Punch, mroczna opowieść o dzieciństwie i lalkach oraz Alice Cooper's The Last Temptation.

Neil Gaiman jest współautorem, wraz z Terrym Pratchettem książki Dobry Omen – bardzo zabawnej powieści o tym jak świat zmierza ku końcowi i że wszyscy zginiemy – która przez kolejnych 17 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów Sunday Times w 1990 r. i wkrótce stała się światowym bestsellerem.

Nigdziebądź (wydana również w Polsce w 2001 r.nakładem Wydawnictwa Mag) była pierwotnie sześcioczęściowym serialem fantasy przygotowanym na zamówienie BBC. Serial nakręcono na jesieni 1996 r., a książka, napisana przez Gaimana na podstawie serialu pojawiła się na prawie wszystkich listach bestsellerów, łącznie z Locusem, gdzie zajęła 1. miejsce. Licencje na wydanie książki sprzedano prawie na całym świecie. Nigdziebądź otrzymało nagrodę Julie Verlanger dla najlepszej powieści fantasy we Francji za 1999r. W Polsce Nigdziebądź już po pierwszym tygodniu sprzedaży trafiło na listę Top 10 EMPiK i jest jednym z najlepiej sprzedających się tytułów fantasy 2001.

Na podstawie książki Nigdziebądź zostanie nakręcony film – prawa do książki nabyła wytwórnia Jim Henson Productions, a Neil Gaiman napisał scenariusz do filmu.

Neil Gaiman jest również scenarzystą filmowym. W 1997 r. napisał jeden odcinek kultowego serialu Babylon 5: The Day of The Dead (Dzień Umarłych) – i był to jedyny odcinek, do którego scenariusza nie napisał twórca serialu Michael Straczynski.

W 1998 r. Gaiman napisał angielski skrypt do Księżniczki Mononoke, nakręconej w 1999r. Jego skrypt został nominowany do prestiżowej nagrody NEBULA.

Gaiman pisze też dla dzieci. Jego pierwsza książka The Day I Swapped My Dad For Two Goldfish (Dzień, w którym wymieniłem tatę na 2. złote rybki) została uznana przez Newsweek za najlepszą książkę dla dzieci roku 1997. Następna jego książka dla dzieci ukaże się w 2002 roku.

Gwiezdny Pył - wydana w Polsce w sierpniu 2001 przez Wydawnictwo Mag - jest baśnią dla dorosłych. Rewelacyjne recenzje otrzymała w takich pismach jak: Booklist, Kirhus, Publishers Weekly i pojawiła się na wszystkich amerykańskich listach bestsellerów. Na podstawie książki zostanie nakręcony film. Książka została uznana przez Publishers Weekly za jedną z najlepszych książek roku. W sierpniu 1999 Gwiezdny Pył otrzymał prestiżową nagrodę MYTHOPOEIC za najlepszą powieść dla dorosłych.

Gaiman wydał także zbiór opowiadań Dym i Lustra (Smoke and Mirrors: Short Fictions &Illusions), który został nominowany w Wielkiej Brytanii do nagrody McMillan Silver PEN za najlepszy zbiór opowiadań roku. W Polsce zbiór ukazał się nakładem Wydawnictwa Mag w styczniu 2002.

Powieść Neila Gaimana AMERICAN GODS ( AMERYKAŃSCY BOGOWIE) debiutowała na 10. miejscu listy bestsellerów New York Times'a i od kilku miesięcy utrzymuje się na szczycie tej listy. Również od kilku miesięcy zajmuje 2 miejsce na liście miesięcznika LOCUS (specjalistycznego miesięcznika poświęconego literaturze) w kategorii hardcover.

AMERYKAŃSCY BOGOWIE to powieść fantasy rozgrywająca się we współczesnej rzeczywistości amerykańskiej, w której oprócz istnienia tradycyjnych bogów o względy rywalizują bogowie nowych lat; bóg telewizji, bóg internetu itp.

Twórczość Gaimana została przetłumaczona na włoski, niderlandzki, niemiecki, francuski, hiszpański, szwecki, norweski, duński, jidisz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński, węgierski i wiele, wiele innych języków świata. Jego artykuły publikują Time Out, The Saturday Times, Punch, The Observer Colour Suplement i wiele innych czasopism. Neil Gaiman jest wymieniony w Dictionary of Literery Biography jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy post modernizmu.

Neil Gaiman jest twórcą tekstów do piosenek zespołu The Flash Girls. Jego zdjęcie pojawiło się na książce fotografika Patti Perret pt. The Faces of Fantasy ( Twarze fantasy).

Neil Gaiman ma 40 lat i wygląd gwiazdy rockowej.

Nagrody i wyróżnienia:

Will Eisner Comic Industry Awards dla Najlepszego Pisarza (1991, 1992, 1993 and 1994) za Sandman
Will Eisner Comic Industry Awards dla Najlepszej serii (1991, 1992 and 1993) za Sandman
Will Eisner Comic Industry Awards dla Najlepszej Powieści Graficznej-- reprint (1991) za Sandman
Will Eisner Comic Industry Awards dla Najlepszego Albumu Graficznego-- New (1993) za Sandman
Harvey Award dla Najlepszego Autora (1990, 1991) za Sandman
Harvey Award dla Najlepszej Serii (1992) za Sandman
World Fantasy Award dla Najlepszego Opowiadania (1991) za Sandman #19
Diamond Distributors 'Gem' award (1993)
GLAAD award dla Najlepszego Komiksu 1996 za Death: The Time of Your Life
Will Eisner Comic Industry Awards dla Najlepszego Albumu Graficznego za Signal to Noise
Eagle Award for Best Graphic Novel (1988) for Violent Cases
Eagle Award dla Najlepszego Scenarzystę Amerykańskiego Komiksu (1990)
International Horror Critics' Guild Award dla Najlepszego Zbioru Opowiadań (1994) za Angels and Visitations
Julia Verlanger Award dla Najlepszej Powieści Fantasy/SF wydanej we Francji w 1999 za Nigdziebądź (Neverwhere)
Mythopoeic Award dla Najlepszej Powieści dla Dorosłych (1999) za Gwiezdny Pył ( Stardust)
Bram Stoker award for Best Illustrated by the Horror Writers Association za The Dream Hunters
Canadian "Ricky" awards "Ulubiony Gość" (1992) (m.in)
Kemi Award dla Najlepszego Pisarza Zagranicznego (1994) Finlandia
Prix Vienne dla Najlepszego Pisarza (1993) Austria
'Haxtur' award dla Najlepszego Pisarza (1993, 1994, 1995) Hiszpania
Brazilian 'HQ' award dla Najlepszego Pisarza I Najlepszy Komiks (1997, 1998, 1999, 2000)
Yellow Kid award (1995) Włochy
Lucca Best Writer prize (1997) Włochy
Max Und Moritz award dla Najlepszego Pisarza Zagranicznego (1998) Niemcy
Sproing Award (1998) Norwegia
Nagroda Obrońców Wolności (1997) z Funduszu Obrony Praw Komiksów
Nagroda HUGO w kategorii Najlepsza Powieść Roku za "Amerykańskich Bogów" (2002)

Nominacje:

World Fantasy Awards (1994) za Angels and Visitations
World Fantasy Awards (1994) za opowiadanie'Troll Bridge' (W Polsce wydany jako Trolowy Most ze zbioru opowiadań Dym I Lustra)
Nebula za angielski skrypt do filmu Księżniczka Mononoke (Princess Mononoke)
MacMillan Silver PEN za Zbiór Opowiadań Roku za Dym I Lustra (Smoke and Mirrors: Short Fictions)
Hugo za The Dream Hunters

Zerknij również do Gildii Komiksu >>>


Filmy:

Bibliografia:

Komiksy:
blog comments powered by Disqus