Nicholas Rankin "Komandosi Iana Fleminga. Koszmar nazistów" - recenzja książki

Autor: Kaelder Dherven
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
21 lutego 2015

Geneza bondomanii

Wiele misji podczas II wojny światowej wykonywali żołnierze z oddziałów specjalnych należących do sił alianckich, o których przez długi czas niewiele było wiadomo. Wszelkie szczegóły owiane były tajemnicą i klauzulą tajności, innymi słowy dostęp do nich był zarezerwowany dla wtajemniczonych oczu. Z upływem jednak lat archiwa zaczęły otwierać swe podwoje, uzyskano wiedzę na temat misji, o których wcześniej nie wiedziano. W swojej najnowszej książce Wydawnictwa Black Publishing Nicholas Rankin sięga do przeszłości twórcy postaci Jamesa Bonda, fikcyjnego szpiega brytyjskiego przeciwdziałającego międzynarodowej przestępczości.

W książce Rankina przeczytamy prawdziwą historię nie tylko odnoszącą się do twórcy postaci najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości, lecz także oddziału specjalnego, którego zadaniem było pozyskanie cennych danych wywiadowczych. Już na samym początku zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń. W lądowaniu wojsk alianckich na plaży Dieppe w 1942 roku, zakończonym katastrofalną porażką, wzięli również udział żołnierze z 30. Jednostki Szturmowej, których działania z pokładu niszczyciela obserwował sam Ian Fleming. Oddział składający się z żołnierzy o różnych osobowościach, by nie rzec niekiedy: dość ekscentrycznych i oryginalnych, okazał się bezcennym na wielu frontach walk podczas drugiej wojny światowej, m.in. na Sycylii, w Afryce Północnej, Rodezji, we Francji czy w ostatnich dniach konfliktu w Niemczech. To właśnie tam doszło do najbardziej brawurowej akcji związanej z kradzieżą blisko 300 ton dokumentów znajdujących się w niemieckim archiwum. W książce pojawia się też wzmianka o maszynie deszyfrującej zwanej Enigma oraz o udziale w tym projekcie polskich matematyków. Całość stanowi niezwykle barwną opowieść o męstwie, odwadze, wpływie technologii na losy narodów oraz o znaczeniu biurokracji, która w znacznej mierze również odgrywała rolę w dobie konfliktu militarnego.  

Autor serwuje nam bardzo ciekawą, wciągającą i przede wszystkim wnikliwą  historię, opisującą działania elitarnej jednostki żołnierzy, która na pierwszy rzut oka wydaje się być zbiorowiskiem odmiennych jednostek. Znajdowali się tam bibliotekarze, dziennikarzy, krawcy, szewcy, czyli generalnie rzecz ujmując przedstawiciele profesji, z którymi nie utożsamialibyśmy oddziałów specjalnych. Co najważniejsze, Rankin nie pozwala czytelnikowi zapomnieć, że fabuła nie koncentruje się na poczynaniach fikcyjnego Bonda, lecz na jego twórcy oraz ludzi, którym dowodzi. Wiele miejsca poświęcono nie tylko samemu oddziałowi określanemu jako ”komandosi Fleminga”, lecz wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w trud wojenny. Nie jest to jednak pozycja przeznaczona wyłącznie dla miłośników historii czy militariów, o czym przekonują czytelnika szeroki zakres tematyczny, drobiazgowe badania przeprowadzone przez autora oraz obecność anegdot i żartów sytuacyjnych, które potrafią rozładować atmosferę. Gdy pojawia się wzmianka o złożoności Enigmy oraz jej mechanizmie, autor - mimo ujmującego i dość swobodnego stylu w jakim utrzymana jest książka - sugeruje niezainteresowanym takimi sprawami opuszczenie akapitu. Nie da się jednak ukryć, że książka nie wyszła spod pióra zatwardziałego naukowca, a pasjonata, czerpiącego radość z badania swojego ulubionego tematu.

Reasumując, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Nie ze względu na Bonda, Jamesa Bonda, lecz Fleminga, Iana Fleminga, który okazuje się być kimś więcej aniżeli tylko pisarzem kreślącym swoje sensacyjne historie zza biurka. Można wręcz odnieść wrażenie, że każdy z ukazanych w książce komandosów ma w sobie coś z tajnego agenta, dokonując rzeczy, których nie widzi się często w świecie rzeczywistym. Warto polecić tę opowieść wszystkim osobom pragnącym zbadać działalność żołnierzy przez pryzmat czynów, których dokonali. Publikacja ma więc wartość nie tylko historyczną, lecz także popkulturową.

Komandosi Iana Fleminga. Koszmar nazistów

Autor: Nicholas Rankin
Wydawnictwo: Black Publishing
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2014
Liczba stron: 520
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788375368512
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus