Recenzja książki "100 zakazanych książek. Historia cenzury dzieł literatury światowej"


Już sam zestaw tytułów, jakie zostały umieszczone na tej "liście najczęściej cenzurowanych książek" powinien wzbudzić żywe zainteresowanie miłośnika sf: Rok 1984, 451 stopni Fahrenheita, Mechaniczna pomarańcza, Nowy wspaniały świat, Rzeźnia numer pięć. Znajdziemy tu cały literacki przekrój od Gron Gniewu po Archipelag GUŁag, od Księcia, przez Areopagitica po Sztukę Kochania (Owidniusz, nie Wisłocka). Sprawiedliwości stało się zadość i Manifest Komunistyczny znalazł się w tym samym rozdziale co Mein Kampf. Jest też Koran pogodzony wreszcie Szatańskimi Wersetami.

Koncepcja słusznie (ile osób czytało Dalalat al.-ha'irin?) zakłada, że być możeopisane w niej pozycje nie są powszechnie znane i dlatego każdy tytuł został streszczony. Po opisie treści danego tytułu następuje historia właściwa, czyli kto, kiedy i dlaczego chciał daną książkę wycofać, skrócić bądź nie dopuścić do publikacji. Z perspektywy czasu niektóre z opisywanych wydarzeń wydają się czysto "fantastyczne" - Car zabronił rosyjskiej edycji Chaty Wuja Toma, gdyż godziła w "istniejący porządek rzeczy", czyli rządy arystokracji. S. Kingowi dostało się za wulgaryzmy oraz obscenę (Cujo).

Książce tej, jak każdemu przekrojowi można zarzucić pewne niedociągnięcia - dlaczego zabrakło Mistrza i Małgorzaty? Amerykanie zbyt koncentrują się na swoich problemach. Na szczęście jest posłowie autorstwa Andrzeja Paczkowskiego, opisującego dzieje cenzury w Polsce.

100 zakazanych książek

Autor: Margaret Bald, Nicholas J. Karolides, Dawn. B. Sova
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 2004
Liczba stron: 564
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus