Nik Pierumow

Ur.: 21 listopada 1963
zdjęcie

Nikołaj Daniiłowicz Pierumow urodził się 21 listopada 1963 roku. Jego przodkowie byli członkami jednego ze znamienitszych rodów ormiańskich; założyciel rodu osiedlił się w Rosji w XIX wieku.

Pierumow ukończył wydział fizyczno-mechaniczny Politechniki Leningradzkiej, ze specjalizacją biofizyka. Następnie przez około dziesięć lat zajmował się immunologią molekularną w jednym z leningradzkich instytutów naukowych (zaiste, zadziwiająca kariera jak na mistrza fantasy!). Pierwsze opowiadania napisał jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych, debiut książkowy nastąpił jednakże dopiero w 1993 roku (powieść „Nischożdienije t’my, ili Sriedizem’je 300 liet spustja”, pierwszy tom wspomnianej trylogii „Pierścień mroku”), i to od razu w robiącym spore wrażenie nakładzie pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy.

Do chwili obecnej światło dzienne ujrzało 21 książek Pierumowa w łącznym nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy, co stanowi absolutny rekord jeśli chodzi o rosyjskojęzyczną fantasy. W samym 2004 roku nakład wszystkich jego książek w Rosji przekroczył milion. Ponadto cztery książki Pierumow opublikował pod pseudonimem; przynajmniej na razie stanowczo odmawia ujawnienia owego pseudonimu.

W 2004 roku, na największym rosyjskim konwencie – odbywającym się na początku lutego w Moskwie Rosconie – przyznano Pierumowowi tytuł „fantasta roku” za największy łączny nakład książek osiągnięty w roku 2003, tj. 726 tysięcy egzemplarzy. W tym samym roku Pierumow został przez uczestników konwentu Eurocon uznany za najlepszego fantastę Europy.

Obecnie Pierumow mieszka w Stanach Zjednoczonych, w Północnej Karolinie, gdzie poza pisaniem książek pracuje w instytucie naukowym jako biolog.
blog comments powered by Disqus