Recenzja książki "Mądrości Shire"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Bool
28 listopada 2012

Shire – nazwa doskonale znana miłośnikom fantastyki. Idylliczna kraina, w której zamiast mleka i miodu to piwo i wino leją się szerokimi strumieniami, wprost do gardeł hobbitów, ludku prostego i ceniącego sobie osiąganie osobistej nirwany (jadłem, piwem i jadłem). Jednakże ojczyzna Froda w filmowej wersji sagi została dość mocno "obcięta" i ten ubogi obraz funkcjonuje obecnie w świadomości większości odbiorców. "Mądrości Shire" z pewnością wizerunek ten poprawiają.

Recenzowana pozycja jest książką mocno nierówną – pierwsze kilkadziesiąt stron to wnikliwe opracowanie na temat wioski hobbitów, w którym autor sprawnie posługuje się porównaniami literackiej fikcji do naszej rzeczywistości (fabryki Sarumana znajdują odzwierciedlenie w naszych... koncernach paliwowych). Znajdziemy tam także ironiczne, zabawne komentarze na temat poczynań książkowych bohaterów i sytuacji, w których ci mieli okazję się znaleźć.

Kilka spostrzeżeń Smitha dotyczących wyprawy po pierścień jest nad wyraz celnych i pozwala spojrzeć na niektóre epizody całkowicie inaczej – autor książki wskazuje chociażby sceny dowodzące, że hobbici byli nad wyraz żarłoczni (znalezienie przez Pippina i Merry'ego spiżarni w ruinach Isengardu). W kolejnych rozdziałach potwierdzane są kolejne cechy hobbitów za pomocą przytoczenia odpowiednich scen, jednak w pewnym momencie można odczuć po prostu przesyt.

Noble Smith jest gawędziarzem, którego opowieść cechuje jednak pewien chaos. Często odbiega od tematu,  by powrócić do niego kilka, kilkanaście stron później. Przeskakuje z miejsca na miejsce, niejednokrotnie wspominając wydarzenia z "Hobbita" i "Władcy pierścieni" w mocno losowej kolejności, a to wszystko przeplata swoimi przemyśleniami, anegdotkami czy opiniami na temat dzisiejszej rzeczywistości. W efekcie czasami ciężko połapać się w myśli przewodniej danego rozdziału.

"Mądrości Shire" to książka, która jednocześnie porusza temat tolkienowskich hobbitów, jak i skrzętnie go... omija. Z jednej strony Smith potrafi trafnie analizować elementy, które wielu osobom nie przyszłyby na myśl (jak odmienne traktowanie Golluma przez Froda i Sama), z drugiej – niekiedy próbuje dopisywać własną filozofię według szkolnego schematu "co autor miał na myśli".
Ciężko wskazać odbiorcę idealnego dla "Mądrości Shire". Z pewnością można traktować tę książkę jako ciekawostkę.

Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie

Autor: Noble Smith
Okładka: Robert Sienicki
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2012
Tytuł oryginalny: The Wisdom of the Shire: A Short Guide to a Long and Happy Life
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 232
Format: 140x190 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788363248543
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 złblog comments powered by Disqus