Spacerem po „jego” Warszawie – recenzja książki "Warszawa w starej fotografii"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Patrycja Ziemińska
16 września 2012

Z jednej strony Warszawa, miasto kontrastów i kontrowersji. Z drugiej - Budrewicz, postać pełna kontrastów i kontrowersji w stopniu nie mniejszym. I małe cudeńko, które z tego mariażu wyszło.

Olgierd Budrewicz, zmarły jesienią 2011 roku dziennikarz i pisarz, jedne miasta lubił, innych nienawidził. Jednakże ponad wszystkie cenił „swoją” Warszawę. Stąd też kolejny w serii „W starej fotografii” wydawnictwa Bosz, pomniejszony z pierwotnej „Warszawy przedwczorajszej”, album z portretem miasta sprzed lat naprawdę urzekającym. Zawarte tu teksty i zdjęcia ukazują miasto, które nie istniejąc już w przestrzeni, pozostało we wspomnieniach. Jednak ci, którzy pamiętają je właśnie takim, także odchodzą. Stąd też tego rodzaju publikacje posiadają wartość bezcenną.

Budrewicz był zagorzałym varsavianistą, miłośnikiem stolicy z krwi i kości. Rozczulał się nad nią, zachwycał wielokrotnie. Jego komentarze do zgromadzonych w tej książce ponad stu trzydziestu fotografii nacechowane są silnym sentymentem. Zadumana nostalgia sugeruje tęsknotę za tym, co minione; co nie zgłębione zawczasu, nigdy już nie powróci.

Warszawa przełomu wieków, czasów odzyskania niepodległości, a wreszcie wolnej Polski międzywojnia jawi się w jego tekstach i fotografiach jako coś niezwykłego. Z pewnością jest to portret niepowtarzalny. Aż rodzi się żal, że rzeczywistość tamtych lat zgnieciona walcem historii, wchłonięta przez machinę czasu i rozwoju wielkiej aglomeracji, przestała istnieć tak nagle, bezpowrotnie.

Wędrówka pomiędzy dawnymi budynkami, po brukowanych, a niekiedy wciąż błotnistych ulicach, powiślańskim nabrzeżem, miedzy praskimi fabrykami wciągnie każdego, kto choć trochę wyczulony jest na ducha czasów; kto lubi spojrzeć wstecz, puścić wodze wyobraźni. Do tego ta książka nadaje się wspaniale.

Tamta Warszawa przeminęła. Nie ma już autorów zdjęć, ani też autora tekstu. Jest za to piękny album, zdecydowanie nie tylko dla Warszawiaków.

Warszawa w starej fotografii

Autor: Olgierd Budrewicz
Wydawnictwo: BoSz
Wydanie polskie: 3/2012
Liczba stron: 112
Format: 205 x 285 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375761450
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus