O magii stosowania skutkach różnych - recenzja książki "Krabat"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
30 września 2011

Przepiękna, choć mroczna, łużycka legenda o Krabacie, uczniu czarnoksiężnika, w przebogatym podaniu Preusslera to pozbawiona naiwnej lekkości bajek historia na wskroś prawdziwa – o marzeniach, przyjaźni, miłości i władzy, o codziennym życiu ze wszystkimi jego urokami i smutkami. I o odwiecznym konflikcie dobra ze złem, którego szale wyważyć trzeba samemu. Bo choć dobro ma moc, by zwyciężyć, jego tryumf zawsze okupić trzeba wysokim kosztem.

Oto włóczący się nastolatek, sierota, wezwany zostaje tajemniczym posłaniem do młyna na Koźlim Brodzie. Gdy przybywa na miejsce, odkrywa tam lepszy świat – życie z pełnym żołądkiem, dachem nad głową i suchym posłaniem, okupione jednak ciężka pracą. W owym omijanym z daleka przez miejscowych młynie dzieją się też rzeczy dziwne, o których początkowo Krabat nie ma pojęcia. Dopiero kiedy władający młynem Mistrz postanawia włączyć go w poczet swych uczniów, chłopak orientuje się, że znalazł się w czarnoksięskiej szkole.

Na swej dalszej drodze Krabat musi dokonywać nieustannych wyborów, które przywodzą go w ostateczności do podjęcia decyzji najważniejszej. Choć sam tego nie dostrzega, rozważa ją już od dłuższego czasu, kładąc na szali z jednej strony wygodne, ale opatrzone ciężarem mroku życie przepojone magią, a z drugiej szczęśliwą w swej prostocie, ale zwyczajną, mozolną egzystencję. Wybór wcale nie jest łatwy, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi dodatkowo odpowiedzialność za innych.

Toczące się przez trzy lata perypetie mieszkańców młyna to ciąg najrozmaitszych epizodów – radosnych i ponurych, mających często wieloznaczną wymowę. Preussler podaje je nadto w takiej formie, która jeszcze lepiej przystaje do wyobraźni współczesnego czytelnika. Zrodzona w XVIII wieku legenda o Krabacie ma bowiem wiele różnych, przekształcanych na przestrzeni lat wersji. Wizja Preusslera wyróżnia się spośród nich bogactwem nad wyraz. Motywy czasem umniejszane czy nawet lekceważone tu wplatają się w całość opowieści, przyczyniając się do jej upiększenia, ot, choćby rozbudowane wątki postaci takich jak z trudem tolerowany donosiciel Liszko czy głupi Jur, który – pomimo pejoratywnego przezwiska – okazuje się bardziej rozwinięty, niż mogłoby się wydawać.

Znakomita, słusznie wznawiana po tak wielu latach powieść uzmysławia, że współczesne fantasy wyrasta z pnia o korzeniach bardzo rozległych, zahaczających również o polskie ziemie Łużyc. Warto ją poznać, z pewnością zachwyci, a być może nawet zachęci niektórych czytelników do zapoznania się z innymi miejscowymi legendami. Wszak nie jedyna mądra i piękna ludowa opowieść.

Krabat

Autor: Otfried Preussler
Tłumaczenie: Krzysztof Radziwiłł, Janina Zeltzer
Ilustrator: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Bona
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 240
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-62836-14-7
Cena z okładki: 25,16 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus