Recenzja książki "Wybranka bogów", tom I

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Bool
27 października 2012

Otwierającej najnowszy cykl powieściowy „W kręgu mocy Partholonu” „Wybrankę bogów” nie nazwałabym odkryciem roku na rynku wydawniczym. Lecz jeśli w grę wchodzi zapotrzebowanie na lekturę z kręgu lekkich i przyjemnych, P.C. Cast i tym razem sprawdza się znakomicie. Przygody Shannon, bohaterki, z którą teraz przyjdzie nam obcować, umożliwiają wniknięcie w prawdziwie pasjonujący świat przepełniony mityczną aurą. W nim, prócz osobliwych istot i bóstw, odnajdziemy także to, co w narracji wyrastającej z kręgu fantasy nie zdarza się nagminnie – potężną dawkę humoru i dystansu wobec skonstruowanego misternie uniwersum.

Jak zwykle w takich powieściach bywa, wstępna faza fabuły rozwija się niespiesznie, a czytelnik jest przez jakiś czas oszukiwany „normalnością” następujących po sobie wydarzeń. Shannon to przecież kobieta, której nawet nie przyśniło się wzięcie udziału w przygodzie wykraczającej poza ramy tradycyjnie spędzonych wakacji. Z pozoru niewinna wyprawa na pchli targ zakończy się zakupem magicznego artefaktu, który przeniesie protagonistkę w inny wymiar. W jednej chwili doświadczyć wypadku samochodowego, w drugiej zaś przebudzić się jako Wielka Kapłanka – Wybranka Epony to rzeczywiście odmiana. Nie tylko dla samej bohaterki, ale i czytelnika, którego losy Shannon alias lady Rhiannon z akapitu na akapit wciągają coraz bardziej. Rzeczywistość dobrze nam znana nagle zastąpiona zostaje światem przeniesionym z kart mitologii. Losy Partholonu, jak można się domyślać, wiszą na włosku, dlatego też nasza bohaterka zjawia się w magicznej krainie w samą porę, by móc ją uratować od zagłady, a przy okazji wyjść za mąż za Wielkiego Szamana.

P.C. Cast w „Powołaniu” i „Przeznaczeniu” (powieściach tematycznie związanych z Partholonem) zaprezentowała swoją wyjątkową wyobraźnię i towarzyszący jej zmysł architektoniczny. Budowany przez nią świat urzeka mnóstwem szczegółów dookreślających mityczny charakter wykreowanego uniwersum. Pierwsza część „Wybranki bogów” również ujmuje bogactwem opisów, które pozwalają wyobraźni czytelnika zakotwiczyć się w świecie, który ni stąd, ni zowąd pojawia się przed jego oczami.

Rozpoczynająca kolejną odsłonę cyklu powieść Cast to ciekawy nabytek w kręgu literatury popularnej. Gatunkowo balansuje na pograniczu fantasy i paranormal romance, nie dając się złapać w sidła obiegowej sztampy. Tutaj z całą pewnością znajdziemy coś nowego, zaskakującego, ekscytującego. Lektura zdecydowanie wolna od nudy.

Boska #1 - Wybranka bogów, tom 1

Autor: P. C. Cast
Tłumaczenie: Hanna Hessenmuller
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2012
Tytuł oryginalny: Goddess by Mistake aka Divine By Mistake
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 416
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323883128
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus