Nakręcana dziewczyna (wyd. II)

patronat gildii
okładka
Autor: Paolo Bacigalupi
Okładka: Tomasz Maroński
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz

Zdobywczyni nagród HUGO, NEBULA, LOCUS 2010.

* * *

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki.

W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

* * *

To najbardziej oczekiwana powieść fantastyczna roku. Bacigalupi czerpie pomysły ze swoich wielokrotnie nagradzanych opowiadań i je rozwija, badając je głębiej i dokładniej niż dotąd. Wyniki są imponujące. Już nigdy nie da się patrzeć na przyszłość tak samo, jak przedtem.

C. C. Finlay, autor serii Traitor to the Crown

Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2013
Tytuł oryginalny: The Windup Girl
Wydawca oryginalny: Night Shade Books
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 560
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802642
Wydanie: II
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus