Diane Arbus. Biografia

okładka
Autor: Patricia Bosworth

Przedwczesna, samobójcza śmierć Diane Arbus, należącej do najwybitniejszych amerykańskich fotografików XX wieku, zmarłej w 1971 roku, sprawiła, że jej postać i twórczość stała się jednym z mitów współczesnej kultury. Kontrowersyjne, prowokujące brzydotą i pozorną surowością zdjęcia karłów i olbrzymów, bliźniąt i transwestytów na zawsze odmieniły sposób pojmowania granic normalności i tego, co dopuszczalne w fotografii. Pomimo że dorobek artystyczny Diane Arbus fascynował i inspirował wiele lat po jej śmierci, ona sama pozostawała w cieniu tajemnicy.

W swojej wnikliwej biografii Patricia Bosworth kreśli nie tylko portret artystki, ale przede wszystkim kobiety. Ukazuje szczegóły prywatności i rozwoju artystycznego Arbus, podążając od szczęśliwego dzieciństwa w żydowskiej rodzinie kupieckiej z Nowego Jorku, poprzez małżeństwo z Allanem Arbusem, partnerem w pracy artystycznej, aż do rozwodu, depresji i samobójstwa.

Książka zawiera również posłowie poświęcone temu, jak twórczość Arbus jest odbierana obecnie, oraz przegląd najnowszych publikacji na jej temat.

Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2006
Tytuł oryginalny: Diane Arbus. A Biography
Seria wydawnicza: Fortuna i Fatum
Liczba stron: 504
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7414-178-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus