O "Śmiertelnym koktajlu" Patricii Cornwell

Autor: CD Jack

Wciągający thriller, a zarazem wiarygodny portret kobiety w obliczu zła.

okladka Kay Scarpetta otrzymuje wiadomość, która mrozi jej krew w żyłach: seryjny morderca, Jean-Baptiste Chandonne - osławiony Wilkołak, który wtargnął do domu pani doktor i próbował ją zabić - ze swej celi śmierci domaga się spotkania. Tylko jej zamierza wyjawić tajemnice, które chcą poznać władze. Czy jego prośba wiąże się w jakiś sposób z tajemniczymi zniknięciami kobiet w okolicach Baton Rouge?

Doktor Kay musi rozwikłać skomplikowany spisek i zmierzyć się z czymś, co przewróci do góry nogami całe jej życie, a także podważy lojalność i uczciwość najbliższych jej osób.

Śmiertelny koktajl prezentuje bohaterkę serii w wyjątkowy sposób. Autorka ujawnia czytelnikom bardziej kobiecą i delikatną stronę osobowości Scarpetty, udowadniając, że ona sama także się rozwija i wciąż cyzeluje swój literacki warsztat.

Powieść jest kontynuacją poprzedniej książki Cornwell: Ostatni Posterunek. Retrospekcje, ułatwiające zrozumienie bieżących wydarzeń, pojawiają się dość często. Teraz pani patolog - pozbawiona swojej władzy i stanowiska koronera - opuszcza Richmond, by udać się na rodzinną Florydę i podjąć pracę niezależnego konsultanta sądowego. Cały czas jednak próbuje opanować paraliżujący ją strach - obecny od chwili, w której bliźniacy Chandonne pojawili się w jej życiu.

Zaskakujące zaproszenie Wilkołaka, zniknięcie jego adwokata i niepokojące zachowanie Lucy wzmagają w niej poczucie zagrożenia.

Galeria mocnych postaci kobiecych to wielki atut książki. Oryginalnie skonstruowana osobowość Lucy, siostrzenicy pani doktor, przyciąga szczególnie uwagę, budząc sympatię połączoną z lękiem o zmiany zachodzące w zachowaniu dziewczyny. Zjawiskowo uchwycona została także odrażająca sylwetka okrutnej wspólniczki jednego z Chandonne`ów, Bev Kiffin.

Autorka Śmiertelnego koktajlu potrafi trafnie uchwycić i wiarygodnie opisać poczucie zagrożenia i reakcje bohaterów, w szczególności bohaterek, w sytuacjach ekstremalnych. Kobiety korzystają ze swej wiedzy, sprytu i fizycznej sprawności, niezależnie po której są stronie: dobra czy zła.

Na amerykańskich listach bestsellerów króluje obecnie ostatnia książka Patricii Cornwell: Trace. W przygotowaniu jest kolejna - Predator - która ukaże się za Oceanem 25 października 2005 r.

*  *  *

Patricia Cornwell stworzyła tak realistyczne postaci, tak zniewalające i jednocześnie umiejętnie pokierowane w działaniu, iż czytelnik musi nieustannie przypominać sobie, że to jedynie efekt wyobraźni autorki.

Carol Memmott, "USA Today"

Makabryczne... i trzymające w napięciu.

"New York Daily News"

Historia tak wciągająca, iż nawet najbardziej wytrwali czytelnicy poczują się oszołomieni przez mnogość kierunków rozwoju akcji i jej zaskakujące zwroty.

"Chicago Tribune"

"Śmiertelny koktajl" to powieść, której poziom suspensu, eksplodując nieoczekiwanymi sytuacjami, nie pozwala ani na moment wytchnienia, jej główni bohaterowie zaś osiągają najwyższy stopień wiarygodności.

Barbara Lipkien Gershenbaum, bookreporter.com

Patricia Cornwell, dzięki wiedzy z zakresu medycyny sądowej oraz technik śledczych, która w Ameryce uczyniła z niej najbardziej godną uwagi autorkę powieści sensacyjnych, po raz kolejny kreuje świat zarazem pociągający jak i budzący lęk czy odrazę. "Śmiertelny koktajl" to jak dotychczas najsilniej wciągająca, literacka podróż Scarpetty i oczywiście Patricii Cornwell.

"Publishers Weekly"

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawcy

Kay Scarpetta #12 - Śmiertelny koktajl

Autor: Patricia Cornwell
Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 8/2005
Tytuł oryginalny: Blow Fly
Rok wydania oryginału: 2003
Seria wydawnicza: Diament
Liczba stron: 328
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-064-X
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus