Patrick Rothfuss

Ur.: 6 czerwca 1973 , Madison, Wisconsin, USA
zdjęcie

Od dziecka był nałogowym czytelnikiem książek, jak sam twierdzi, głównie ze względu na brak kablówki i paskudną pogodę. Wstąpił w 1991 r. na Univesity of Wisconsin z zamiarem studiowania chemii, ale szybko zmienił zainteresowania na psychologię kliniczną. Ostatecznie po 3 latach studiów w kwestionariuszu jako wiodący przedmiot wpisał "nieokreślony" i zajmował się wszystkim, co przyciągnęło jego uwagę (filozofią, historią średniowieczną, wschodnim teatrem, antropologią, socjologią), podejmując się jednocześnie najdziwniejszych prac i pisząc wyjątkowo długą powieść fantasy.

Równocześnie otrzymał własną kolumnę w studenckiej gazecie pod intrygującym tytułem "Przewodnik przetrwania na college'u" - pisuje ją do dziś. Zakończył studia po 9 latach (jak sam przyznaje, zmuszony do tego polityką uczelni) jako magister literatury angielskiej, a w 2002 roku rozpoczął pracę jako wykładowca akademicki.

Gdy zakończył pisanie swojej gigantycznej powieści, przesłał ją do każdego wydawnictwa i agenta w zamieszkałym wszechświecie, i wszyscy jednomyślnie ją odrzucili.

W 2002 roku jego opowiadanie "The Road to Levinshir" (fragment powieści) zdobyło jedną z najbardziej prestiżowych ( i z największą nagrodą dla zwycięzcy...) w świecie fantastyki nagród dla amatorów "Writers of the Future" (laureatami są m.in. dzisiejsze gwiazdy: Stephen Baxter, Nina Kiriki Hoffman, Sean Williams, David Zindell).

Nagroda poskutkowała kontraktem z jednym z największych wydawców fantastyki, Daw Books i wydaniem "Imienia wiatru", jednego z największych bestsellerów literatury fantasy ostatnich lat.

Jeśli w opinii wydawcy, Elizabeth R. Wollheim, jednego z najbardziej doświadczonych edytorów fantastyki, książka Pata to " najwspanialsza powieść fantasy jaką czytałam w ciągu trzydziestu lat pracy jako wydawca(...) Powitajcie w naszych szeregach pisarza, który stoi w jednym szeregu z takim mistrzami fantasy jak Tad Williams, George R. R. Martin, Terry Goodkind, Roberte Jordan i Terry Brooks" to wiecie już, że do Waszych rąk trafi ksiązka niezwykła.

Pat wciąż mieszka w Wisconsin. Nadal nie ma kablówki i wciąż długie zimy zmuszają go do pozostawania w domu i pisania. Uczy na swoim ukochanym college'u i jest doradcą uczelnianych feministek i miejscowego klubu szermierczego. Gdy nie pisze, marnuje czas grając w gry komputerowe i eksperymentując w piwinicy z alchemicznymi formułami.
blog comments powered by Disqus