Cel Tirpitz

okładka
Autor: Patrick Bishop
Tłumaczenie: Paweł Laskowicz

Historia kolejnych prób zatopienia Tirpitza, który byłdumą marynarki wojennej Adolfa Hitlera

Jeden pancernik
Dwadzieścia cztery misje, by go zatopić
Setki dramatów

Tirpitz był dumą marynarki wojennej Adolfa Hitlera, wraz z bliźniaczym Bismarckiem największym okrętem w historii Kriegsmarine. Dla Churchilla był "bestią", nieustannym zagrożeniem dla brytyjskich szlaków zaopatrzeniowych i arktycznych konwojów, samą swoją obecnością w norweskich fiordach wiążąc na północy dużą część Royal Navy. Jego załoga wierzyła, że pancernik jest nie do pokonania, że wytrzyma uderzenie każdej torpedy i bomby.

Tirpitz nieprzerwanie niepokoił brytyjskich strategów. Zatrważająca perspektywa, że mógłby mieć bazę na atlantyckim wybrzeżu Francji, doprowadziła do brawurowego ataku komandosów na port Saint-Nazaire. Nieustannie zastanawiano się, jak posłać pancernik na dno. Od początku Tirpitz był celem ciężkich nalotów, ale bomby i torpedy były nieskuteczne. Brak efektów zmuszał do opracowywania planów z użyciem broni niekonwencjonalnej: "żywych torped" i miniaturowych okrętów podwodnych. Śmiałe ataki okupione dużymi stratami unieruchomiły Tirpitza, ale tylko tymczasowo.

Dopiero lancastery (m.in. słynnego 617. Dywizjonu "Dambusters")  podpułkownika Jamesa "Williego" Taita, w serii nalotów, które do granic sprawdzały ludzką wytrzymałość, umiejętności i odwagę, doprowadziły do zatopienia okrętu.

Barwna, wnikliwa, pełna dramatycznych losów i zdarzeń książka Cel Tirpitz należy do opowieści wojennych najwyższego lotu.

* * *

Historia kolejnych prób zatopienia Tirpitza jest niezwykła, a Bishop używa całego swego nieprzeciętnego talentu literackiego i historycznego, by oddać pełnię jej dramatyzmu.

Max Hastings, "Sunday Times"

Wspaniała wojenna historia, pełna podziwu dla żołnierzy, którzy w końcu zatopili Tirpitza, ale zarazem oddająca honor odważnej załodze pancernika. Autor bestsellerowych książek o lotnictwie udowadnia, że równie pewnie czuje się w tematyce marynistycznej, a Cel Tirptz powinien przyciągnąć kolejną flotę fanów do armii miłośników jego talentu.

 "Sunday Telegraph"

Elegancko napisana i wyczerpująco zbadana historia oddająca hołd wszystkim bohaterom tego stosunkowo mało znanego rozdziału walk na morzu.

"Daily Telegraph"

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2013
Tytuł oryginalny: Target Tirpitz
Seria wydawnicza: Historia
Liczba stron: 472
Format: 150x225 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
ISBN-13: 9788375108224
Wydanie: I
Cena z okładki: 54,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus