Alfred Hitchcock. Życie w ciemności i pełnym świetle

okładka
Autor: Patrick McGilligan

Przez sześć dziesięcioleci Alfred Hitchcock dominował nad pierwszym stuleciem kina. Jego filmy od 39 korków poprzez Ptaki, Okna na podwórze, Zawrót głowy, Notorious po Psychozę ustaliły nowe wzorce dla wyobraźni kinowej i sposobu narracji. Był to najbardziej wizjonerski artysta, który stał się najbardziej znanym reżyserem wszech czasów.

Przez dziesięciolecia, które upłynęły od jego śmierci publiczny wizerunek Hitchcocka stał się ikoną: makabrycznym Anglikiem, seksmaniakiem, mistrzem suspensu.

Ta nowa biografia - pierwsza od ćwierć wieku - wykorzystuje nowe, nieznane dotąd informacje i przywraca reżyserowi ludzki wymiar. Oto doskonały filmowy rzemieślnik, który coraz dalej przesuwa granice swojej sztuki. Oto zapalony współpracownik, który żartobliwie nazywał aktorów "bydłem", ale dodał blasku karierom takich mistrzów jak Cary Grant, James Stewart, Ingrid Bergman i Grace Kelly. Oto nienasycony prowokator, testujący wytrzymałość swoich widzów na seks i przemoc, a także prywatna osoba: skończony romantyk, wieczny żartowniś, bezsilny podglądacz, oddany mąż - człowiek, który poświęcił całe swoje życie pracy.

Podobnie jak filmy Hitchcocka, opowieść Patricka McGilliana o życiu tego reżysera jest pełna świeżych odkryć. Opromienia ją historia miłości, jest w niej czarny humor i suspens. Ta książka to definitywny portret najbardziej twórczej i najmniej rozumianej postaci w przemyśle filmowym.

Wydawnictwo: Twój Styl
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2005
Seria wydawnicza: Biografie
Liczba stron: 1032 + wkładka zdjęciowa 32 strony
Format: 167x220 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7163-505-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 75,00 zł


blog comments powered by Disqus