Katharsis, czyli: autorze, obudź się! - recenzja książki "Katharsis Futurum"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
12 kwietnia 2011

Literacki debiut Patryka Omena to kolejny z rozlicznych ostatnimi laty przykładów książek brawurowo skopanych na poziomie produkcji (tu: redakcji). Niezły, dobrze „zakombinowany” pomysł ubrany został niestety w niezrównoważony stylistycznie język. Podobnie fabuła – nasączona całą masą niepotrzebnych szczegółów, które po usunięciu, względnie po pewnej kompresji, nie zakłócałyby jej biegu. Efekt ostateczny mógłby przybrać wówczas całkiem zgrabną postać noweletki lub minipowieści. A tak? Wyszła z tego grubawa klucha.

Rzecz rozgrywa się w przyszłości, mniej więcej w połowie XXI wieku, kiedy to nienadążająca za rozwojem przestępczości administracja Unii Europejskiej redukuje pojecie przestępstwa, obciążając obywatela koniecznością powiadamiania o jego dokonaniu. W strukturach policji powstają oczywiście natychmiast odpowiednie nowe wydziały, które konkurując miedzy sobą w kwestii skuteczności, nie darzą się przy tym, ogólnie rzecz ujmując, wzajemną sympatią.
Kamil Koc, pracownik Sekcji Rozpoznania, najniższej „warstwy” przyszłościowej policji, spełniony zawodowo, rzetelny pracownik, toczy jednocześnie miałkie życie rodzinne i osobiste. Marzy więc o wielkiej zmianie. Kiedy tylko, w jego mniemaniu, trafia się po temu okazja, postanawia z niej skorzystać i radykalnie odmienić wszystko. Planuje swoje katharsis, łamiąc przy tym wszystkie wyznawane dotąd zasady. Jest bystry, skrupulatny, inteligentny. Inni mu wierzą, a on do tego ma plan… Sprawdzony plan.

I to są pomysły naprawdę fajne. Podobnie zresztą jak sposób przyszłościowego porozumienia się za pomocą wiąch bluzgów, które dziś nadal jeszcze trudno uznać za normę, czy wreszcie zakończenie – zaskakujące, choć w pewien sposób przewidywalne. Ale po co szczegółowe opisy funkcjonowania niektórych mechanizmów społecznych, urządzeń czy nawet myśli bohaterów, nienapędzające akcji, a sprzedawane na dodatek językiem rodem z licealnego wypracowania?

To naprawdę niezły, ale zmarnowany materiał. Pozostaje życzyć autorowi, by w przyszłości jego teksty trafiały w ręce bardziej „wyrobionych” redaktorów, choć o takich, niestety, w naszym kraju niełatwo.

Katharsis Futurum

Autor: Patryk Omen
Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie polskie: 3/2011
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788377221419
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus