Recenzja książki "Rozdroża czasu"

Autor: Nelani
Korekta: Hagath
13 lutego 2013

Wszystkie porządne utwory z pogranicza fantastyki lub science fiction zakładają istnienie sił nadprzyrodzonych wpływających w dowolny, czasem nie do końca logiczny i spójny sposób na świat przedstawiony w utworze. Siły te, nazywane mocą, magią czy zaawansowaną technologią zwyczajowo podlegają narzuconym przez autorów ograniczeniom, które mają wprowadzić element autentyczności do tych z gruntu zmyślonych wszechświatów. W Gwiezdnych Wojnach Moc pozwala na bezpieczne skoki z ogromnych wysokości, telekinezę, daleko rozwiniętą telepatię czy wpływanie na słabe umysły, ale dwa tematy przewijające się w innych, podobnych wszechświatach pozostawały zawsze tabu dla fanów Star Wars. Podróże w czasie oraz teleportacja – motywy, po które nagminnie sięgał Gene Roddenberry w swoim sztandarowym dziele, nigdy jakoś do końca nie zakorzeniły się w odległej galaktyce. Autorzy starali się obejść tę zasadę pozwalając niektórym Jedi podróżować po Nurcie Czasu albo miewać wizę przyszłości, odbywało się to jednak na zasadzie introspekcji i przeczuć, a nie fizycznej obecności w innym miejscu linii czasu. Tymczasem Paul S. Kemp, stosunkowo świeży nabytek w LucasBooks, od razu w swojej pierwszej książce spod znaku Star Wars przenosi niektórych bohaterów swojej powieści w czasie o kilka tysięcy lat.  

Główna oś fabuły zmierza do centralnego punktu, którym jest owo tytułowe „Rozdroże czasu”. Bohaterowie, wiedzieni wizjami Mocy, spotykają się w nieprzypadkowym punkcie wszechświata, by, jak to bywa w tego typu powieściach, wypełnić swoje przeznaczenie. Mistrz Jedi sprzed 5000 lat zmierza do konfrontacji ze swoim byłym uczniem, obecnym Lordem Sithów, śmiertelnie niebezpieczny alzacki zabójca wyrusza tropem młodego rycerza Jedi, nawiedzanego przez wizję mocy, a przypadkowy pirat odnajdzie w sobie dość midichlorianów, by rozbudzić żywą Moc. Wątki przeplatają się ze sobą, akcja dynamicznie przeskakuje w czasie i przestrzeni, nie stawiając sobie w tym względzie żadnych ograniczeń. Autor wspaniale wywiązał się z zadania, jakim było opisanie m. in. zetknięcia się dwóch rycerzy Jedi z tak odległych dla siebie czasów, pojedynek Ciemnej i Jasnej Strony, czy też uczenie Cereanina o precyzyjnym, matematycznym umyśle, jak korzystać z Mocy.    

Siłą powieści jest również całe mnóstwo nawiązań do wcześniejszych lub przyszłych miejsc i postaci. Niektóre tylko raz wspomniane w tekście, jak znany z Zaginionego Plemienia czy serii Przeznaczenie Jedi rozbity na Kesh Omen, niektóre wciśnięte do tekstu najwyraźniej na siłę i nieco zbędne jak Darth Wyyrlok, dają jednak świadectwo o tym, jak swobodnie autor porusza się po Uniwersum, dodając całej historii autentyczności. Jest to nie lada sztuka biorąc pod uwagę, że cały koncept Rozdroży czasu został pomyślany w taki sposób, by niezależnie od przyjęcia przez szerszą publiczność, nie naruszał spójności kanonu i nie generował żadnych zobowiązań dla kolejnych autorów.

Ale na Rozdroża Czasu nie można patrzeć tylko przez pryzmat Gwiezdnych Wojen. To świetnie dopracowana powieść, z wartką akcją  i wyrazistymi bohaterami. Wątek Jadena Korra spokojnie mógłby zostać wykorzystany w nie-starwarsowym Uniwersum. Trzymający w napięciu od samego początku do niemal ostatniej strony wciąga czytelnika jeszcze bardziej niż wielokrotnie poruszane motywy bitew kosmicznych, pojedynków na miecze świetlne czy rozterek młodych rycerzy. Jeden Korr ścigany przez zabójcę, gnany przez niejasne wizje, uchyla w końcu rąbka tajemnicy, która, co najlepsze, nie rozczarowuje! By zabrać się za Rozdroża Czasu nie trzeba koniecznie umieć wymienić wszystkich członków dynastii Solo-Skywalker do piątego pokolenia w przód, a mimo wszystko świetnie się przy tej książce bawić. Z jednej strony nie wnosi ona niemal nic do chronologii, ale jest to tak niezwykle przyjemne czytadło, że szkoda byłoby nie sięgnąć po nie w wolnej chwili.

Rozdroża czasu

Autor: Paul S. Kemp
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2010
Liczba stron: 272
Format: 125x190 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324136087
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,80 złblog comments powered by Disqus