Polski horror, czyli kilka słów o filmie grozy

patronat gildii
okładka
Autor: Paweł J. Rodan

Jest to publikacja prekursorska omawiająca niepopularny w polskim kinie gatunek jakim jest horror i polskie filmy z gatunku grozy. Napisana w formie naukowego eseju (z przypisami na końcu książki) stanowi analizy filmów z tego gatunku: Lokis, Diabeł, Wilczyca, Widziadło, Medium, Labirynt, Powrót wilczycy.

Dodatkowo w książce zawartę są wywiady z polskimi reżyserami filmów grozy: Markiem Nowickim, Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem, Markiem Piestrakiem. Oto ich fragmenty:

Mówi się że w Polsce jest klątwa - nie udaje nam się zrobić dobrego horroru na równi z amerykańskimi produkcjami, czy ostatnio japońskimi. Dlaczego?

Janusz Majewski: W klątwę nie wierzę. A strach przed wyśmianiem przez rodzimą publiczność jest większy niż ten, który można by ewentualnie wywołać na ekranie.

Jacek Koprowicz : Nie sądzę by to była kwestia klątwy, to raczej kwestia umiejętności i tradycji. W polskiej kulturze zarówno literackiej jak i teatralnej, czy filmowej jest to gatunek pomijany, dlatego chyba, iż istnieje przeświadczenie, że jest to rzecz z niższej półki. Poza tym jest to gatunek należący do jednej z najtrudniejszych form wymagający niezwykłej precyzji opowiadania  i wciągnięcia widza w pewien świat, który nie jest realny. Wymaga to pewnych umiejętności ale także pewnej kultury związanej chyba z inną cywilizacją niż polska cywilizacja. To chyba jest bliższe cywilizacji anglosaskiej. My jesteśmy bardziej skierowani na opisywanie rzeczywistości, tego co jest wokół nas niż na jej kreowanie. Po za tym tak naprawdę wielkich  "opowiadaczy" w polskiej kulturze było naprawdę niewielu. A w kulturze anglosaskiej, amerykańskiej opowiadanie jest podstawą. Wciągnięcie widza w grę. A my tego nie potrafimy. To jakiś defekt genetyczny, że po prostu nie potrafimy opowiadać. Może jest to związane z tym, że zawsze nas klęski dopadały, rozpad jest w nas wpisany, a nie potrafimy konstruować. Poza tym jesteśmy na etapie prowincjonalnego realizmu, nie mamy skrzydeł, nie umiemy odfrunąć, staramy się jedynie opisać rzeczywistość a nie wznieść ponad. Dlatego ciężko z takimi filmami się przebić w polskiej rzeczywistości. Jest to obce naszej kulturze...

Dodatkowo do książki dołączona zostanie płyta DVD z krótkometrażowym filmem Utopiec.

Wydawnictwo: Nemezis
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 3/2008
Liczba stron: 212
Format: A5
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61468-00-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 złblog comments powered by Disqus