Recenzja książki "Synowie Kaina, córy Lilith… Rzecz o wampirach w fantasy"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
16 kwietnia 2011

Wbrew rozumowi i oczekiwaniom wampiry… żyją i mają się dobrze. Wręcz coraz lepiej. Dzięki sadze „Zmierzch” święcą triumfy, nieporównywalne nawet z tymi sprzed nastu (ponad) lat, kiedy to nakręcono kultowy „Wywiad z wampirem”. Biorąc pod uwagę wszechobecną modę na wampirze opowieści, jaka opanowała ostatnio filmo- i  bibliofilów, strzałem w dziesiątkę może się okazać książka Pawła Ciećwierza, „Synowie Kaina, córy Lilith… Rzecz o wampirach w fantasy”.

Ciećwierz jest pisarzem science fiction (autorem „Nekrofikcji”), a z wykształcenia doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. „Synowie Kaina, córy Lilith… Rzecz o wampirach w fantasy” jest – tak przynajmniej mówi mi mój recenzencki nos – właśnie dysertacją, dzięki której zdobył tytuł.

Ciećwierz zaczyna dociekania od mitu: czym jest, co leży u jego źródeł, jakie są jego cechy. Następnie omawia narodziny gatunku fantasy, jego ewolucję, przybliża najważniejsze utwory w jego obrębie. Dalej przechodzi do postaci wampira. Przedstawia jego mitologiczny i biblijny (z Lilith i Kaina, jak informuje już sam tytuł) rodowód, a także przyczyny, dla których stał się tak popularny (wskazuje na lęk przed wilkami i śmiercią). Kolejne rozdziały autor poświęca między innymi ukazaniu nieumarłego z perspektywy analityki wzniosłości Kanta. Na zakończenie rozważa zmianę w jego recepcji – niegdyś postać wampira (na przykład Drakula Stokera) przerażała, dziś zdajemy się zazdrościć mu nieśmiertelności.

„Synowie Kaina, córy Lilith…” to doskonała pozycja popularnonaukowa. Z jednej strony uporządkowana, odkrywcza i oryginalna, napisana z warsztatową i naukową dbałością, a do tego bogata bibliograficznie. Z drugiej strony, niezwykle interesująca i znakomita lekturowo. Idealna do poczytania dla przyjemności, ale i do znalezienia konkretnych informacji (co ułatwia indeks nazwisk). Szkoda tylko, że zdecydowano się na umieszczenie przypisów na końcu książki, a nie bezpośrednio pod tekstem – nieco utrudnia to zapoznanie się z nimi, a przynajmniej wydłuża czas na to potrzebny. Śmiem nawet podejrzewać, że co mniej nadgorliwy czytelnik w ogóle do nich w związku z tym nie zajrzy… a szkoda!

Publikację Pawła Ciećwierza polecam zarówno wielbicielom wampirów, jak i ich antagonistom. I jednym, i drugim pomoże zrozumieć fenomen nieumarłych oraz zobaczyć ich w naukowym, niebanalnym świetle.

Synowie Kaina, córy Lilith... Rzecz o wampirach w fantasy

Autor: Paweł Ciećwierz
Okładka: Małgorzata Maj
Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Wydanie polskie: 12/2009
Seria wydawnicza: ...PROJEKT...
Liczba stron: 224
Format: 125x190 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-925540-0-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,90 zł


blog comments powered by Disqus