Volver

okładka
Autor: Pedro Almodovar
Tłumaczenie: Marzena Chrobak

Volver (hiszp. powrócić) to tytuł, który ma dla mnie wiele znaczeń – pisze o swoim scenariuszu Pedro Almodóvar. – Powróciłem, przynajmniej w pewnym stopniu, do komedii. Powróciłem do świata kobiecego, do La Manchy (…). Powróciłem do aktorek, do Carmen Maury (…), do Penélope Cruz, do Loli Dueñas i Chus Lampreave. Powróciłem do macierzyństwa jako źródła życia i fikcji. I, rzecz jasna, powróciłem do mojej matki. Powrót do La Manchy zawsze jest powrotem do matczynego łona”.

Właśnie za ten scenariusz Almodóvar otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes. Po projekcji filmu recenzenci wymieniali Volver jako pretendenta do głównej nagrody festiwalu. Tadeusz Sobolewski nazwał go wielkim triumfem Pedra Almodóvara. „Volver ma najlepsze cechy barokowego, hiszpańskiego stylu – realistycznego i fantastycznego zarazem, który pozwala jak gdyby nigdy nic przekraczać granice tragedii i komedii, życia i śmierci, dosłowności i cudu. Almodóvar jak niegdyś Fellini bez kompleksów łączy to, co niskie i co wysokie”.

Wydana w Znaku książka Volver zawiera nie tylko scenariusz. Znalazły się w niej również filmowe kadry, zdjęcia z planu, wypowiedzi reżysera i jego przyjaciół na temat pomysłów Almodóvara, aktorek i samego dzieła.

Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2006
Tytuł oryginalny: Volver
Liczba stron: 228
Format: 205 x 140 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-240-0738-5
Cena z okładki: 27 zł


blog comments powered by Disqus