Recenzja książki "Mrok kwiatów"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
26 listopada 2011

Są dwa rodzaje książek słabych. Pierwszy z nich to utwory naprawdę złe, których lektura wywołuje zdenerwowanie u czytelnika. Drugi rodzaj nie wzbudza tego typu frustracji, dostarcza nawet pewną przyjemność z lektury, jednak refleksja po jej zakończeniu prowadzi do smutnych wniosków, a w czytelnicze serca wkrada się pustka. Tak właśnie dzieje się w przypadku "Mroku kwiatów" Penny Blubaugh.

Bohaterką i narratorką powieści jest Persia, osiemnastolatka, która swoje życie związuje z Banitami – wędrowną grupą artystyczną, zarabiającą na życie pokazami teatru lalek. Spektakle Banitów doprawione są szczyptą czarów i to przynosi im zgubę w świecie, w którym magia staje się kozłem ofiarnym, obarczanym odpowiedzialnością za niemal całe zło świata. Banici stają się faktycznymi wyjętymi spod prawa i uciekają w świat Krainy Magii. Tam jednak też nie wszystko jest tak cudownie piękne, jak mogłoby się wydawać, gdyż polityka i brutalna walka o władzę dotyczą wszystkich światów bez wyjątku.

Blubaugh tworzy powieść dla młodzieży i nie pozostawia pod tym względem wątpliwości. Jej bohaterowie są młodzi, ich przygody wyrwane ze społecznego kontekstu – rodzice Persii są nieobecni, dom czy szkoła w żaden sposób nie wiąże dziewczyny. Miłość pojawiająca się na łamach "Mroku kwiatów" jest sentymentalna i nieśmiała, pozbawiona erotyki. Wszystko tutaj wydaje się grzeczne i proste, jednowymiarowe.

"Mrok kwiatów" to książka licząca ok. 250 stron, na których mieści się cała historia. Fabuła jest odpowiednio wartka, co przykuwa do książki i pozwala pochłonąć ją w jeden wieczór. Niestety, na kreowanie wiarygodnych postaci i spójnych światów, nie starczyło już miejsca. Bohaterowie powieści są mało urozmaiceni, nieskomplikowani. Świat przedstawiony razi swoją praktycznością – poznajemy kolejne jego elementy tylko wtedy, gdy są one potrzebne dla fabuły.
Zamknięcie książki staje się więc jak zgaszenie telewizora po obejrzeniu serialu: miło spędziliśmy czas, choć mamy lekkie poczucie winy, wiedząc, że mogliśmy go lepiej spożytkować.

Mrok kwiatów

Autor: Penny Blubaugh
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: Blood & Flowers
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 256
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324140121
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,40 zł


blog comments powered by Disqus