Peter Heller


zdjęcie

Nagradzany reportażysta i autor czterech książek literatury faktu oraz powieści Gwiazdozbiór Psa.

Od wielu lat współpracuje z amerykańską stacją radiową NPR oraz magazynami "Outside Magazine”, "Men’s Journal” i "National Geographic Adventure”. 

Mieszka w Denver.

Urodził się i wychował w Nowym Jorku. Uczęszczał do szkoły średniej w Vermont i studiował w Dartmouth College w New Hampshire, gdzie zainteresował się sportami plenerowymi i kajakarstwem górskim. Jako uczestnik ekspedycji kajakarskich podróżował po całym świecie, opisując trudne spływy w Pamirze, górach Tienszan, Kaukazie, Ameryce Centralnej i Peru.

Jest absolwentem programu Iowa Writers’ Workshop, w ramach którego uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych (Master of Fine Arts) w dziedzinie prozy i poezji, a także zdobył stypendium Michener za swój poemat epicki The Psalms of Malvine.

Pracował jako pomywacz, robotnik budowlany, drwal, rybak morski, instruktor kajakarstwa, przewodnik wędkarski oraz światowej klasy dostawca pizzy. Niektóre z tych doświadczeń zawarł w książce Set Free in China, Sojourns on the Edge.

Zimą 2002 roku dołączył do ekipy lądowej, uczestniczącej w najbardziej ambitnej ekspedycji kajakarskiej w historii – przez zdradliwy Wąwóz Tsangpo w Tybecie Wschodnim. Wyprawę, okrzykniętą Ostatnią Wielką Przygodą, relacjonował dla magazynu"Outside” i opisał w książce Hell or High Water: Surviving Tibet’s Tsangpo River. Książka Hellera otrzymała entuzjastyczną recenzję magazynu "Publisher’s Weekly”, zajęła trzecie miejsce w popkulturowym zestawieniu "Must List” "Entertainment Weekly”, a dziennik "Denver Post” zaliczył ją do "najlepszych reportaży w historii gatunku”.

W grudniu 2005 roku na zlecenie "National Geographic Adventure” Heller dołączył do załogi statku ekopiratów, członków radykalnej grupy ekologicznej Sea Shepherd Conservation Society, udając się na Antarktykę z zamiarem wytropienia japońskiej floty wielorybniczej i pokrzyżowania jej planów. Do dziobu czarnego statku ekopiatów inżynierowie przyspawali ogromne ostrze zwane Otwieraczem do Puszek – broń przeznaczoną do rozpruwania kadłubów statków. W dokumentującej tę wyprawę książce The Whale Warriors: The Battle at the Bottom of the World to Save the Planet’s Largest Mammals Heller opisuje potężne wichury, ostre sztormy, taranowania i sytuacje, kiedy statek był bliski zatonięcia, a także gotowość załogi do poświęcenia swojego życia w imię ratowania wielorybów.  Książka została opublikowana przez wydawnictwo Simon and Schuster’s Free Press we wrześniu 2007 roku.

Jesienią 2007 roku twórcy cenionego filmu Zatoka delfinów zaprosili Hellera, by towarzyszył im w tajnej misji, której celem było udokumentowanie zabijania delfinów w zatoce oblewającej japońską wioskę Taiji. Heller wraz z czterema innymi surferami podpłynął na miejsce podczas rzezi stada delfinów, którą zarejestrował dzięki kamerze umieszczonej na kasku. Jego przerażające nagranie znalazło się w filmie. Dokument Zatoka delfinów zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Heller opisał swoje doświadczenia w magazynie "Men’s Journal”.

Najnowsza część dzienników Hellera, opowiadająca o surfowaniu z Kalifornii wzdłuż wybrzeża Meksyku, Kook: What Surfing Taught Me about Love, Life, and Catching the Perfect Wave, ukazała się nakładem wydawnictwa The Free Press w 2010 roku i zachwyciła recenzenta Publisher’s Weekly, który nazwał ją "przejmującym pamiętnikiem... o miłości: do kobiety, do życia, do morza.” Zdobyła również nagrodę National Outdoor Book Award for Literature.

Debiutancka powieść Hellera Gwiazdozbiór Psa została opublikowana przez amerykańskie wydawnictwo Knopf (imprint oficyny Random House) w sierpniu 2012 roku. W Polsce ukaże się 17 kwietnia nakładem wydawnictwa Insignis Media. Wydano ją również m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii,  Francji, Japonii, Niemczech, Brazylii, Włoszech, Chinach, Korei, Holandii, Turcji i na Węgrzech.


Filmy:

  • 1996 - Żyleta (producent wykonawczy)
Bibliografia:blog comments powered by Disqus