Recenzja - "Kraina pierwiastków"


Peter William Atkins jest autorem podręcznika do najbardziej znienawidzonego przedmiotu na studiach chemicznych zarówno technicznych, jak i uniwersyteckich - chemii fizycznej. Podręcznik ten cieszy się bardzo dużą popularnością na zagranicznym jak i polskim rynku. Profesor Atkins ma także w swym dorobku popularno-naukową książkę poświęconą podstawom chemii. Biorąc pod uwagę, że książek traktujących o chemii jest mało, a o podstawach chemii jeszcze mniej, mamy do czynienia z pozycją wartą uwagi. Otrzymujemy więc książkę napisaną przez światowej sławy specjalistę, który w prosty i zrozumiały sposób przedstawił czytelnikowi prawa rządzące "Krainą Pierwiastków".

Peter Atkins w swej książce nie używa skomplikowanego słownictwa chemicznego, nie żongluje wzorami "z kosmosu wziętymi", stara się zobrazować wszystko w prosty i klarowny sposób, tak aby czytelnik miał przyjemność z czytania i żeby nie pogubił się po kilku pierwszych stronach. Autor przyjął bardzo znaną i starą metodę tłumaczenia. Czyli mówmy w taki sposób o chemii jakbyśmy tłumaczyli ją człowiekowi, który o chemii nie wie nic. I tak Atkins układ okresowy nazywa "Królestwem Okresowości", każdy pierwiastek nazywa "prowincją" a bloki s, p, d i f odpowiednio "blokiem zachodnim", "blokiem wschodnim", "przesmykiem" i "wyspą południową". Dopiero w miarę poznawania "Królestwa" zaznajamiamy się z  prawdziwymi nazwami obowiązującymi w chemii.

Podróż po tej obcej i na pierwszy rzut oka skomplikowanej krainie rozpoczynamy od zapoznania się ze środowiskiem geograficznym naszego "Królestwa". Omówimy w nim jakie stany skupienia mają w nim poszczególne pierwiastki, jakie są ich właściwości chemiczne i fizyczne i  jaką spełniają rolę w naszym życiu. Następnie autor przedstawia rys historyczny całego "Królestwa"  a na końcu dowiadujemy się o jego "ustroju". W ostatnim rozdziale Atkins wprowadza  nas w bardzo istotne, z punktu widzenia chemii, zagadnienia. Dowiemy się m.in. dlaczego właśnie tak wygląda tablica Mendelejewa, co wpływa na właściwości poszczególnych pierwiastków i jakie "sojusze" tworzą pierwiastki, czyli jednym słowem mówiąc poznamy wstęp do teorii wiązań chemicznych.

Reasumując - "Krainę pierwiastków" można z czystym sumieniem polecić zarówno laikom, jak i początkującym młodym chemikom. Książka napisana jest przejrzyście i co najważniejsze - prostym językiem. Mimo że dopatrzyłem się w niej kilku błędów (m.in. źle podana gęstość ołowiu i pomyłka w oznaczeniu bloków - ale to pewnie błędy w druku lub wina korekty),  jest ona bardzo wartościowym źródłem informacji o podstawach chemii.

Kraina pierwiastków

Autor: Peter Atkins
Tłumaczenie: Marek Jannasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo CiS
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1996
Seria wydawnicza: Science Masters
Liczba stron: 206
Oprawa: miękka
ISBN: 83-85458-56-5
Cena z okładki: 20 zł


blog comments powered by Disqus