Palec Galileusza

okładka
Autor: Peter Atkins
Tłumaczenie: Tomasz Hornowski

Dlaczego właściwie „palec Galileusza”? Dlatego, że ten włoski uczony, z którego cielesnej powłoki zachował się tylko jeden z palców, wskazał drogę wyjścia z mroków średniowiecznej ignorancji i nadał impet nowoczesnej nauce. Galileuszowy palec odcisnął się na wszystkich jej dziedzinach i stał się symbolem tego, co nazywamy metodą naukową – opartym na eksperymencie przeciwieństwem jałowych spekulacji.
Peter Atkins zabiera czytelnika tej książki w fascynującą podróż po dokonaniach największych umysłów czasów nowożytnych. Oprowadza nas po wykopaliskach paleontologów, ogródku Gregora Mendla, laboratorium Newtona, zagląda przez ramię Einsteinowi pracującemu nad teoriami względności, ukazuje narodziny wszechświata i strukturę materii. Zapoznając nas jednak z cudami biologii, chemii, fizyki, matematyki i kosmologii, nie pozwala nam zapomnieć, że być może nic byśmy o nich nie wiedzieli, gdyby nie ów tytułowy „palec Galileusza”.

„Nagrody Nobla z dziedziny literatury jeszcze nigdy nie przyznano naukowcowi. Najwyższy czas, aby tak się stało, a Peter Atkins jest moim kandydatem”.


Richard Dawkins, autor Samolubnego genu

 

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Seria wydawnicza: Nowe horyzonty
Liczba stron: 444
Format: 125x195 mm
Oprawa: broszurowa
ISBN: 83-7301-541-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus