Zakopany żywcem - recenzja książki "Zabójczy żart"

Autor: Beata Bartecka
2 marca 2008

Michael Harrison zawsze uchodził wśród swoich znajomych za wielkiego kawalarza. Kiedy zatem postanowił się ożenić, jego najbliżsi przyjaciele zaplanowali uczynić jego wieczór kawalerski niezapomnianym – a zarazem odwdzięczyć się za te wszystkie jego wygłupy. W ramach nauczki postanowili zakopać go pijanego w trumnie kilka centymetrów pod ziemią – pozostawiając mu jedynie butelkę alkoholu i rurkę, przez którą będzie mógł bezpiecznie oddychać. Na początku wszystko przebiega według planu, jednak los bywa bardzo okrutny. Pozostawiając przerażonego Michaela w trumnie, przyjaciele wracając na jeszcze kilka głębszych do baru, ulegają koszmarnemu wypadkowi. I jak się okazuje, jedyna osoba, które wie, gdzie może być zakopany, milczy.

Dziwną sprawą przypadkowo zajmie się doświadczony policjant Roy Grace, który nie stroi ani od alkoholu, ani od korzystania z pomocy osób o parapsychologicznych zdolnościach (co oczywiście chociaż często skuteczne, nie przynosi mu uznania w mediach). Dla Grace’a sprawa stanie się czymś więcej, niż kolejnym zadaniem – boleśnie przypomni mu o ukochanej kobiecie - miłości jego życia, która pewnego dnia niespodziewanie zniknęła i już nigdy do niego nie wróciła.

Światowy bestseller, sprzedany w ponad 8 milionach egzemplarzach – tak o to reklamowana jest ta książka, która zdobyła także prestiżowe nagrody. Peter James zaś to nie tylko autor powieści, które sprzedają się na całym świecie, ale także scenarzysta (napisał parę historii dla telewizyjnych produkcji) oraz producent wykonawczy (m.in. Kupca weneckiego). Napisał około 10 powieści, a w kilku głównym bohaterem był właśnie policjant Roy Grace.

Książka jest dobra – czyta się świetnie, fabuła nie szczędzi nam różnych zwrotów akcji i niespodziewanych faktów, a opisane postacie nie są papierowe. Całość jest bardzo emocjonalna – bowiem historia jest znacznie bardziej skomplikowana i rozbudowana, niż wynika z opisu na początku recenzji. Dużo zazdrości, zawiści i cierpienia, ale także śmiesznych sytuacji, jak chociażby życie towarzyskie policjanta, który próbuje znaleźć nową ukochaną przez Internet. Wydaje się, że James wie dokładnie, że thriller kryminalny nie może być nudną relacją ze żmudnych poszukiwań. W Zabójczym żarcie buduje napięcie w prosty, aczkolwiek skuteczny sposób – opisuje różne punkty widzenia, przeciwstawiając głównie prace policji z próbami wydostania się z trumny. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik mocniej odczuwa upływ nieubłaganego czasu, który nie ma litości dla zakopanego żywcem mężczyzny.

Zabójczy żart może jedynie rozczarowywać rozwiązaniem – brakowało mi tam klaustrofobicznego charakteru, który był główną osią w pierwszej części powieści. Jednak z pewnością czytanie tej powieści będzie dużą przyjemnością, gdyż w porównaniu do wielu thrillerów i kryminałów, które ukazują się na polskim rynku, jej fabuła nie razi sztucznością, a postacie nudnym schematem.

Roy Grace #1 - Zabójczy żart

Autor: Peter James
Wydawnictwo: Capricorn
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2007
Tytuł oryginalny: Detective Superintendent Roy Grace: Dead Simple
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 384
Format: 125x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-925755-3-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus