Recenzja "Psychonauty", czyli i Ty możesz zostać iluminatem

Autor: Kormak
4 czerwca 2006


Magia, po kilku stuleciach zapomnienia, znowu powraca do łask najświatlejszych umysłów. Jeszcze do niedawna przyjęło się uznawać, że magia była poprzedniczką nauki, zastąpioną przez nią w procesie systematyzacji wiedzy. Jednak obecnie to nauka wydaje się odkrywać na nowo prawa od dawna znane magicznej sztuce.

Peter J. Carroll, nazywany papieżem magii chaosu napisał te słowa pod koniec lat 80-ych XX wieku. Dziś, dwie dekady później są one aktualne jak nigdy, wystarczy chociażby poczytać sobie o najnowszych teoriach w fizyce. Jego książka zatytułowana Psychonauta, czyli magia chaosu w teorii i praktyce, niedawno wydana przez Okulturę, to kolejna po Magii Chaosu Phila Hine’a pozycja, która przybliżyć ma polskim czytelnikom ten nurt we współczesnym okultyźmie, który cieszy się także u nas wielką popularnością – wystarczy zajrzeć na dowolne forum internetowe, poświęcone magii. Szkoda tylko, że zainteresowanie internetowych magów nie przekłada się na ich poziom wiedzy. Może Psychonauta... to zmieni?

Książka jest podzielona na dwie zasadnicze części. Obie są instrukcjami dla członków Zakonu Iluminatów Thanaterosa, magicznego zakonu, którego Carroll był współtwórcą. Część pierwsza, Liber Null, jest zbiorem szczegółowych rad na temat praktyki indywidualnej. Od najprostszych technik aż po bardziej zaawansowane. Autor nie tylko zajmuje się techniczną stroną danego rytuału, ale także pisze o jego źródłach, pochodzeniu, objaśnia znaczenie, pokazuje miejsce w kontekście kulturowym. Co ważne, nie obiecuje cudów, nie gwarantuje stuprocentowego powodzenia. Już na samym początku uczciwie przestrzega, że praktyki magiczne opisywane przez niego nie są dla ludzi o słabym ciele i psychice. W rozdziale poświęconym substancjom zmieniającym świadomość (czy jak kto woli - narkotykom) także od razu stwierdza, że trzeba być wyjątkowo ostrożnym i przeprowadzać eksperymenty tylko, jeśli dobrze się wie, co się robi.

Druga część, Psychonauta, przeznaczona jest dla zainteresowanych praktyką grupową i szamanizmem. To zbiór krótkich esejów na tak różnorodne tematy, jak gnostycyzm, psychologia, magiczne paradygmaty, zależności między religią i magią. Rozrzut tematyczny spory, ale ani przez chwilę nie jest nudno. Bardzo ciekawy jest fragment objaśniający symbolikę kryjącą się za postacią Bafometa – jedną z najbardziej rozpoznawalnych figur okultystycznych, utożsamianą zazwyczaj z satanizmem. Co tak naprawdę kryje się za tą postacią? Gwarantuję, że wielu będzie zaskoczonych. Z innych rzeczy, które szczególnie przyciągają uwagę to wzmianka o gnostycznych ewangeliach. Sekty gnostyków miały ponoć publikować je celowo po to, żeby zamącić w głowach chrześcijanom – pierwsze próby wojny informacyjnej i medialnej partyzantki? Jak skutecznej do dzisiaj przekonaliśmy się niedawno podczas burzy, jaka rozpętała się po opublikowaniu fragmentów Ewangelii Judasza.

Do Psychonauty... można podejść na parę sposobów. Po pierwsze, może to być bardzo ciekawa lektura dla osób, które nie mają do czynienia na co dzień z tematyką okultystyczną, ale szukają pozycji, która pozbawiona będzie bełkotu i zabobonów. Po drugie, chętni do zabrania się za praktykę magiczną dostają do ręki dobry podręcznik, w którym objaśnione są podstawy i techniki, o których w bardziej zaawansowanych książkach są już tylko drobne wzmianki. Dodatkową zaletą jest, że Carroll bardzo przystępnie objaśnia myśli A. Crowleya i A. O. Spare’a (np. czym jest Kia), a lektura ich tekstów ze względu na trudny styl może przysporzyć wielu trudności. Po trzecie, sięgnąć po nią powinni wszyscy zainteresowani teorią chaosu w fizyce oraz tym, jakie ma ona przełożenie na mapę ludzkiego umysłu.

Peter J. Carroll swoją książką natchnął całe pokolenie poszukujących wyzwolenia z kieratu codzienności, nawyków i automatyzmów, krepujących indywidualną wolność. Nazwać ich można psychonautami (bo w magii chaosu chodzi tak naprawdę właśnie o głęboką transformację własnej psychiki), iluminatami (bo każdy z nich szuka oświecenia) albo jeszcze inaczej, bo sama nazwa przecież ważna nie jest. Pozostaje mieć nadzieję, że książka ta nadal będzie inspirować i wśród czytelników polskiego wydania znajduje się nowa generacja psychonautów / iluminatów. Nawet, jeśli oni sami jeszcze o tym nie wiedzą.Psychonauta, czyli magia chaosu w teorii i praktyce

Autor: Peter J. Carroll
Okładka: Wojciech Benicewicz, Joanna John
Tłumaczenie: Dariusz Misiuna
Wydawnictwo: Okultura
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2006
Tytuł oryginalny: Liber Null & Psychonaut
Wydawca oryginalny: Samuel Weiser, Inc
Liczba stron: 224
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: Miękka
ISBN: 83-88922-10-6
Wydanie: Pierwsze
Cena z okładki: 35,50 zł


blog comments powered by Disqus